5 tipů: Jak založit deník, diář, bullet journal

Pořídili jste si překrásný zápisník, ale nevíte, k čemu jej použít?

Chcete si začít dělat vlastní diář, ale neustále jen přemýšlíte, jak na to?

Rádi byste si zavedli deník, ale nenapadá vás, jak začít?

Dnešním článkem bych ráda pomohla těm z vás, kteří se dostali do jedné z výše jmenovaných situací (nebo i několika zároveň). Sama jsem se začátkem psaní deníků a diářů měla vždy problém. Čím jenom začít? Chce to přece něco speciálního, originálního, krásného! Ale nápady nepřicházely, spíš jen nechuť z toho, že se mi nedaří nic vymyslet. Krásné deníky a diáře tak často končily ve stole naprosto nevyužité.

První čárka do diáře pro vás však nemusí znamenat nic velmi významného. Tajemstvím totiž je, že úplně první strana zůstává vždy zapomenuta, většinou se k ní vůbec nevracíte. A v tom je ten vtip. 🙂

Ať už si chcete začít s bullet journalem, vlastním diářem, deníkem vzpomínek, cestovatelským deníkem nebo deníkem na scrapbooking, první krok pro vás bude sice jeden z nejtěžších, avšak ten nejméně podstatný. To nejdůležitější totiž přijde až pak, na dalších stránkách..

V následujících pěti odstavcích bych vám chtěla usnadnit cestu k využití vašich deníků a pomoci se začátkem tvorby něčeho krásného.

DSC_1221

 1. Začátek je nejtěžší, ale nejméně důležitý

Jak už jste se dočetli v úvodu, první stránka vašeho diáře není až tolik důležitá. Je samozřejmé, že ji chcete mít hezkou – je totiž úplně první. Kvůli nervozitě se vám však výtvor nemusí povést tak, jak byste sami chtěli. Pokud vás nenapadá, čím první stranu oživit, vynechte ji. Po měsíci, až se s diářem sžijete, pro vás bude mnohem snazší vytvořit úvodní stranu, se kterou budete spokojení. Pokud byste neustále dokola přemýšleli, jak začít, jen vás to odradí.

Pokud jste se rozhodli, že první stranou začnete, ať se děje cokoliv, doporučuji načerpat inspiraci. Projeďte Pinterest, Instagram, Youtube nebo další online platformy a podívejte se, jak se s problémem startu vypořádali jiní.

Snadnou a univerzální možností je první stranu vyzdobit následovně:

 • Názvem – Vytiskněte si název deníku, napište jej nebo použijte razítka. Nemusíte jej nutně pojmenovávat „deník“, zkuste být trochu vynalézaví. Do diáře stačí uvést rok, do deníku můžete napsat váš oblíbený citát z knihy, filmu nebo písničky. Ideálně tak, aby vystihoval podstatu. Nebraňte se ani názvům jako Cestovatelský deník, Moje zážitky, Co nechci říci nahlas, Jeden rok s …jméno… a tak dále.
 • Kresbami – Opět podle účelu deníku. Můžete kreslit, tisknout, použít nálepky nebo washi pásky. Pokud si nejste jistí, co kreslit, nekreslete nic. I pouhý název může stačit, pokud jej napíšete zajímavým písmem nebo třeba za použití kaligrafie. 🙂
 • Detaily – Napište do rohu datum založení, vaše jméno nebo dolní okraj ozvláštněte citátem, pokud jej nemáte místo nadpisu.

DSC_1015

2. Najděte si layout, který vám vyhovuje

Úspěšně jste vytvořili nebo přeskočili první stranu, otočili jste list. Co bude teď?

Píšete-li bullet journal, můžete si na další stránky vytvořit obsah, vysvětlivky k používaným značkám nebo rovnou začít s plánováním. Další možností je vytvořit si univerzální stránky použitelné po celý rok, tedy například: seznam knih, které chcete přečíst, seznam filmů a seriálů, v čem se chcete během roku zlepšit nebo co vše chcete za daný rok vyzkoušet. Pokud zakládáte deník, pravděpodobně rovnou začnete psát, lepit fotky nebo kreslit.

Chcete vědět více o bullet journalu? Klikněte sem!

U obou variant si musíte rozmyslet, jak stranu rozvrhnete. Dáte nadpis nahoru, doprostřed nebo tam nebude vůbec? Ozdobíte si okraje nebo je necháte prázdné? Budete kreslit nebo vystřihovat a lepit? Použijete pastelky nebo fixy? Budete vůbec používat barvy nebo všechnu práci zastane propiska, případně černá fixa? Budete u každého „příspěvku“ psát datum? Bude v deníku u každé příhody fotka, obrázek nebo nic?

Pokud nad těmito otázkami nebudete přemýšlet, váš styl se zakrátko projeví sám. Postupně poznáte, co vám vyhovuje nejvíc a hlavně – co se vám líbí nejvíc. Tím se přesouváme dál…

3. Nebojte se změn

Pokud se vám na vlastní tvorbě něco nelíbí, udělejte to jinak. Důležité je nebát se změn. Že budete mít každou stránku jinou? Ano, to budete. Ale bude jich jen několik, postupně se budete zlepšovat a začnete vytvářet obsah, který si prostě zamilujete.

Když otočím o deset stránek v diáři zpátky, vidím obrovské změny. A víte co? Nelíbí se mi, jak jsem psala a plánovala dřív. A o tom to je, o zdokonalování se. 🙂 (A taky se o to víc nesmějte při zpětném prohlížení!)

 

4. Inspirujte se

S diáři a plánováním je to snadné. Poohlédněte se po práci ostatních, zjistěte, co se vám líbí a zdůrazněte to, co vám jde. Pokud krásně píšete, ozdobte stránky citáty a nadpisy. Jestli vám jde kreslení, využijte to pro tvorbu ikonek, malůvek okolo textu, rámečků, kytek, zvířat… Zda použijete vodovky, pero, fix nebo tužku je jen na vás.

Stejně tak minimalismus má leccos do sebe. Stránky jsou přehledné, tvorba není časově náročná a budete mít dostatek místa pro text. A neutratíte za výtvarné potřeby!

Také po vzhledu deníků můžete zapátrat na internetu. Je u nich však velmi důležitý vliv osobnosti a vlastních zážitků. Budete -li psát o vynikající snídani na terase, vzpomeňte si, jak jste se cítili. Vybaví se vám barvy, motivy a hlavně pocity. Hnědý křupavý loupák, malinová marmeláda, teplý letní vzduch, modrá obloha, nahořklá káva a její vůně… To vše následně promítnete do stylu psaní i zdobení stránky.

Záleží i na vaší osobnosti, podle ní totiž budete inspiraci hledat. Někdo zavítá do pole vintage stylu a bude deník psát plnicím perem či inkoustem, jiný dá přednost japonské a korejské zdobnosti za využití nálepek Totora nebo Rilakkumy. Zeptejte se sami sebe, co máte rádi – v tom totiž najdete tolik inspirace, kolik jen budete potřebovat. 🙂

epson030-kopie

5. Když se vám nechce, nedělejte to

Neplánujete ani nezaznamenáváte vzpomínky z donucení. Pokud je vám špatně, máte moc práce nebo se vám prostě nechce, nedělejte to. S výsledkem nebudete spokojení. Kreslit, psát a tvořit máte jen pro radost, není to otázka života a smrti. Stejně jako většina věcí v životě. 🙂

Naučte se však rozpoznávat situace, kdy vaše psychické rozpoložení tvorbě pomůže nebo naopak, kdy tvorba pomůže vám.


Abych jen neházela slovy, jakože je to mým dobrým zvykem, ukážu vám všechno ještě v praxi. Přestavte si, že…

…jste dostali deník, po němž jste vždy toužili. Je krásný, přesně podle vašich představ a nejtajnějších přání. Vždy jste si představovali sami sebe u stolu, jak si zapisujete životní příběhy, úspěchy i patálie a jak si vše se zalíbením po několika letech čtete. Teď, když jej máte v ruce, bojíte se začít. Váš deník vypadá takto:

Diary

Jak byste začali vy?
Když se na obrázek podíváte, v prvním momentu vás jistě něco napadne. A to je ono. Směr, kterým se máte začít ubírat. Směr, který se postupně vybrousí v pro vás dokonalý. Směr, který později budete moci nazvat můj.

Jak bych začala já?
Vidím, že deník má tvrdé desky s vyraženým nápisem. To je samo o sobě velmi působivé. Úvodní stranu bych proto zcela vynechala. Pravděpodobně má tento deník první stránku prázdnou, až poté začínají stránky linkované – tedy není problém jakýkoliv úvodní list ponechat bílý, případně na něj napsat jméno nebo datum založení. Dobrým nápadem může být i vlepit svou fotku.

Deník by měl sloužit k zaznamenávání „celého života“. Začala bych tedy tím, proč jej držím v ruce, proč jej začínám psát. Chci, aby si jej přečtli mé děti? Mám jej sama pro sebe? Budu do něj psát své myšlenky nebo i zážitky? Nebo se hned v prvním příspěvku přiznejte, že nevíte, jak začít. 🙂 S deníkem je to jako s lidmi. Nejprve se musíte seznámit a zvyknout si na to, že jim budete sdělovat osobní věci. O několik stránek později už nebudete přemýšlet o tom, co máte psát. Půjde to samo, jako s nejlepším přítelem.

Rozvržení stránky je u tohoto typu deníku (bohužel) téměř jasně dané. Výhodou je zkrácená linka pro nadpis a svým způsobem i ostatní linky, díky nimž budete mít text vždy stejný. Nikdo vám nemůže zabránit přes řádky malovat nebo lepit fotky. Horní i spodní okraj bych využila k poznámkám nebo drobným malůvkám.

epson030-kopie-2

Styl diáře na mě působí celkově dost gentlemansky (snad mi rozumíte 😀 ). Lákalo by mě jej proto vést jako starodávný deník, tudíž psát plnicím perem, možná i černým inkoustem. Nejspíš bych se úplně vyvarovala barev, ty bych dodala asi jen formou obrázků či fotek. Písmo bych zvolila určitě psací, včetně nadpisů. V neposlední řadě bych si dala práci s vytvořením abecedy velkých písmen, okrasně napsaných. Těmi bych každý nový článek začínala tak, aby vždy první písmeno bylo větší než ostatní. Zkrátka jako ve staré knize. 🙂


Pokud jsem vám tímto článkem pomohla začít, velmi mě to těší. Deníky si už většina lidí nevede, nemá na to čas. Diáře si kupují předtištěné, protože na vlastní nemají čas. Proto jsem ráda, že vy jej máte. 🙂

Otázky i doporučení neváhejte napsat do komentářů, sdílejte své zkušenosti i výtvory. Stejně tak mě najdete na instagramu pod jménem misavsalku nebo hashtagem bujovsalku.

Děkuji za návštěvu a přečtení!
Zdraví Vás,
Míša ze Šálku

Nevím to jistě, ale mohlo by Vás taky zajímat:

Minimalistický Bullet Journal – Jeden měsíc, jedna strana

Jak na diář, když nestíháte

Recenze: Diář Leuchtturm 1917 (A5, tečkovaný)

Reklamy

One thought on “5 tipů: Jak založit deník, diář, bullet journal

 1. Kamarád Jájínek napsal:

  Ahoj Míšo v šálku,
  přesně takový článek jsem potřeboval. Dostal jsem totiž velice podobný deník a nevěděl, jak začít. Při čtení tohoto článku mi však postupně vyvstával na mysl obraz některých stránek a ač ještě nemám přesnou představu, začal jsem krůček po krůčku pracovat na formě. Víceméně jsem přistoupil na myšlenku mého velmi dobrého kamaráda Vojty, že cesta je cíl, a proto si užívám skicy a náčrty nadpisů, písma a obrázků, které snad jednou využiji.

  Ještě jednou děkuji a pokračuj v psaní, ať se mám za podzimních večerů k čemu vracet.

  To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s