Bullet Journal: Plánujeme na březen 2019

Za vykukujícími lístky sněženek
se ukrývá víc než jen hezká podívaná.
Počátek jara, přece!

Krásný první březnový víkend!
Vítejte u prvního jarního plánování, které už jen svými barvami evokuje zelené stromy a trávníky bez pozůstatků sněhu. Na březen se každý rok těším, protože konečně zase můžu začít malovat květiny a vůbec přírodní motivy. Inspirace bude zanedlouho všude dostatek. 🙂

V dnešním článku, jak je už dobrý zvykem, uvidíte můj předchystaný diář na celý měsíc. Nejdete v něm dobře známé stránky i oprášené, znovu použité klasiky. Hlavní roli budou hrát lístky a zelená barva všech odstínů. Hlavním tématem tedy bude, jak vytvořit rozmanité layouty pouze s jedinou barvou.

V tomto článku najdete:
Jedna barva – mnoho variant, využití washi pásky k malování, nepovedený nadpis + důvody, dekorace samolepkami, použití hnědého papíru a další!


Čas potřebný k vytvoření: 2 hodiny (pro trpělivé)

Změna? Ano, vidíte správně. 🙂 Místo klasického věnečku, který většinou zdobí mé úvodní stránky měsíce, jsem tentokrát zvolila čtverec. Loni v létě, při plánování na červenec, jsem zvolila podobný tvar, ale čtverec se kupodivu ještě nikdy neobjevil. Zanechala jsem však tradici lístků/květin a s výsledkem jsem relativně spokojená.

Jak docílit tohoto efektu? Jedním z hlavních hrdinů březnových stránek je obyčejná washi páska. Jak jsem psala v článku o mé sbírce washi pásek, můžete je využít téměř k čemukoliv. V tomto případě třeba jako pomůcku pro malování.


A co budete k vytvoření celého layoutu potřebovat? Pomůže vám tento seznam věcí. Věřím, že spoustu toho už ve své sbírce máte. A pokud ne, není nutno nic dokupovat. Vše se dá snadno nahradit nebo libovolně vynechat.

  • fixy v různých odstínech zelené – já mám Tombow (126, 133, 192, 246)
  • vodové barvy a štětec – já mám Prima Decadent Pies
  • washi pásku, kterou vám není líto „zničit“ 🙂
  • černý tenký fix – Pigma Micron 01
  • černý brush pen – Tombow Fudenosuke soft tip
  • bílá gelovka – Sakura Gelly Roll 08
  • hnědý papír – mám bloček z Fleppi.cz
  • samolepky listů, rostlinek apod. – z Aliexpressu

Úvodní stránku jsem vytvořila pomocí washi pásky. Vyměřila jsem prostředek stránky a narýsovala čtverec. K jeho okrajům sem přilepila kousek washi pásky, která zabrání tomu, abyste se s barvou dostali tam, kde už být nemá.

Obrys čtverce jsem pak vyplnila drobnými lístky, větvičkami a další „zeleninou“. 🙂 Jakmile barva zaschne, nastává nejpříjemnější část – sloupnutí izolepy. Když pásku odstraníte, vnikne vám krásný čtverec s rovnými okraji.

Pozor! Je třeba okraje oblepit opravdu jen washi páskou. Obyčejná izolepa by vám nemusela jít sundat. Washi pásku odlepíte, aniž byste zničili papír. 🙂

Na levé straně je potom krátký citát ozdobený stejnou technikou.

Seznam radostí a povinností následuje. Nadpis se mi tentokrát až tolik nepovedl – je příliš velký a kombinace těchto dvou barev není moc výrazná. Příště bych zvolila jinou možnost. Ale myslím, že zdobení rámečku s čísly to trochu zachraňuje. 🙂

Zde si možná poradíte bez izolepy, protože černý rámeček je docela tlustý a zachytí drobné přečmárnutí, ale já jsem si ji tam pro jistotu nalepila. Technika se tedy opět opakuje.

Nadpis je napsaný štětcovými fixami Tombow a drobné zdobení jsem malovala barvami. Černé detaily má na svědomí Pigma Micron.


U kalendáře jsem byla zpočátku trochu na pochybách. Nevěděla jsem, jak stránku ozdobit, aby působila jarně, svěže, ale ne přeplácaně. Pak jsem si všimla bločku s hnědými papírky a nápad na layout snů byl na světě.

Zelená s přírodním papírem k sobě ladí snad víc než se světle modrou, kterou jsem použila v plánování na leden. Do tohoto kalendáře jsem se zamilovala. Použila jsem stejný styl rámečku kalendáře jako při plánování v minulém měsíci. Tentokrát jsem však přidala černé linky pod každý řádek. Pokud potřebujete mít přesně vymezené místo, kam psát, tak tento typ nebude pro vás. 🙂

Co vše tam najdete?
Nadpis měsíce jsem ozdobila stejnými lístečky, tentokrát jsem však nepoužila washi pásku. Prostě jsem jen malovala okolo. Vlevo dole jsou pak samolepky – přesně můj styl, jsou z Aliexpressu a jsou na tenkém, matném papíře, takže perfektně splynou s podkladem. 🙂 Otrhaný hnědý papír pak tvoří tabulku pro důležité věci a rozečtené knihy měsíce. Uprostřed je místo na poznámky lemované malovanými listy. Rámečky jsem dozdobila samolepkami a názvy napsala bílou gelovkou.


Time log opět na scéně! Už několik měsíců jste tady time log neviděli, ale tentokrát jsem se rozhodla ho vrátit zpátky do hry. Proč? Poslední dobou mám pocit, že dělám spoustu věcí, kvůli kterým nestíhám to, co opravdu chci. Time log mi tak může pozorovat můj time management a ujasnit si, kolik času věnuji práci, blogu, škole a dalším součástem každodennosti.

Je to skvělá pomůcka, která je trochu složitější (no, spíš otravnější) na vyplňování, avšak výsledek vám může přinést užitečné poznatky o vás samotných. Taky zjistíte, kdy jste více produktivní – což následně můžete opět využít ve svůj prospěch!

Vedlejší strana je věnovaná trojici trackerů: nálady, počasí a útrat. Tabulka se sledováním nálady se trochu proměnila v graf či stupnici. Princip zůstává stejný, jen chci vyzkoušet, jestli se mi pomocí této metody nebude lépe hodnotit nálada. Znáte to, někdy jste prostě přesně mezi „super“ a „dobrá“. 🙂

Zdobení je velmi střídmé, už jen z toho důvodu, že samotný time log bude po dokončení hoodně barevný. Tabulky jsem nerámovala celé, jen jejich horní a spodní linku. A asi jsem s tím více spokojená. Detaily jsou domalované barvami.


Kvůli obnovenému Time logu jsem musela přesunout stránku Once Upon a Time (=bylo nebylo), což je, jak už víte, deník. Docela se mi osvědčil, takže ho v této pohádkové podobě ponechávám i nadále. Vespod je ozdobený kreslenými listy. Ty jsem vytvořila pomocí různých odstínů zelených Tombow fixů a dodala jsem jim texturu bílou gelovkou.
Inspirovala jsem se u AmandyRachLee – snad nejznámější „bullet journalistky“. 🙂

Vedlejší habit tracker také zůstává stejný. Nadpis je poskládaný z písmenek různých odstínů zelené. Dole je pak samolepka čajového sáčku a malá připomínka, že s čajem je prostě všechno lepší!

Jen ještě poznamenám, že zelená se na fotkách ukazuje trochu světlejší, než skutečně je. Ve skutečnosti jsou barvy méně fosforové.


A poslední strana zůstává pro Neplechárium. Nadpis jsem se pokusila posadit na větev, ale zda se mi to povedlo, to úplně nevím. 😀 Zůstávám ale věrná zelené barvě a přidávám ještě lístek pro nákupní seznam.

Seznam jsem přilepila lepidlem, samolepkou listů a shoda jsem přidala ještě dekorační svorku se zelenou mašlí z Yuppi.cz – asi moje nová oblíbená ozdoba pro vlepené papírky. 🙂

Věděli jste, že se můžete podívat na moje videa?
Tutoriály, listování, recenze. Na Youtube!

Vedle plánuju ještě jednu stránku, kterou jsem ale zatím nedokončila. Určitě se však objeví na mém Instagramu, tak mě nezapomeňte sledovat!


Pro případ, že jste přehlédli některé tipy na kreativní využití jedné barvy, si dáme malé opakování:
použijte více odstínů; pokud nemáte, namíchejte si je; pokud nelze namíchat, přidávejte intenzitu vrstvením barvy; střídejte barvy v nadpisech; střídejte textury – tečkování, linky, vlnovky, různá písma, různě tlusté čáry; kreslete motivy dané barvy – zelená = jablko, tráva, listy, avokádo, mimozemšťan… 🙂

Všechny březnové stránky jsou v zelené barvě. A přesto myslím, že nejsou nudné. I s jedinou barvou dokážete vymyslet zázraky!

Mějte se krásně a ať se vám zelení,
Míša ze Šálku

Je tady ještě spousta článků na téma Bullet Journal.
Nevím to jistě, ale mohlo by vás zajímat:

VIDEO: Jak na bullet journal – Pomůcky pro začátečníky
Plánování na březen 2018

Nebo si udělejte radost na Fleru a přispějte mi tak na šálek kávy. 🙂

2 komentáře: „Bullet Journal: Plánujeme na březen 2019

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s