SOUBOJ TITÁNŮ: Tombow ABT proti ZIG Art & Graphic Twin

Vítejte u nové série článků!

Pod názvem Souboj titánů bych ráda zveřejňovala články, v nichž porovnáme dva podobné typy produktů. Půjde zkrátka o malou porovnávací recenzi, která vám může pomoci při rozhodování a vybírání nových výtvarných potřeb.

Dnes se podíváme na dva mé nejoblíbenější „brushpeny“, tedy štětcové fixy. Legendární Tombow ABT Dual Brush Pen porovnám s Art & Graphic Twin od ZIG (patří pod Kuretake). Nejprve se podívejme na základní údaje o každém z nich.

Který je lepší?

Základní údaje o obou značkách:

Tombow ABT ZIG Art & Graphic Twin
79,-55,-
pěnový-fixový hrotgumový hrot
oboustrannýoboustranný
na bázi vodyna bázi vody
96 odstínůcca 80 odstínů

Art & Graphic Twin od ZIG jsem si pořídila poměrně nedávno a okamžitě jsem si ho zamilovala. Má gumový hrot, díky němuž fix snadno klouže po papíru. Při psaní máte příjemný pocit právě díky hladkým tahům gumového hrotu. Pracovně jsem si ho nazvala „králičí ocásek“. 🙂 Nevýhodou je, že zvláště při psaní má hrot tendenci lehce vrzat. Hrot je poměrně tlustý, avšak přítlakem pohodlně ovlivníte sílu čáry a ani tenké tahy nejsou problém.

Gumový hrot vytváří pocit, že píšete s králičím ocáskem.

Art & graphic twin, zig

Za velkou výhodu gumového hrotu považuju to, že se časem (pravděpodobně) neroztřepí. Některé fixy Tombow mám přes rok, a ty, s nimiž píšu často, jsou už lehce poničené, což se projeví zejména při tenkých linkách. Hrot u Tombow je možná malinko tenčí. Z druhé strany rukojeti je potom tenký fix, který je poměrně tvrdý, a kromě gumového materiálu téměř totožný s tím u značky Tombow.

Tombow ABT Dual Brush Pen je legenda mezi štětcovými fixami. Svou oblíbenost nejen mezi nadšenci do plánování, ale i mezi umělci, si získal oprávněně. Pořád se drží na prvním místě v mém pomyslném žebříčku, a to ze dvou důvodů: široký výběr barev a snazší psaní písmen (lettering, krasopsaní). Tombow fixy se mi při psaní o trochu lépe ovládají, proto je doporučuji zejména začátečníkům.

Musím ale říct, že A&G Twin jim šlapou na paty. Jsou levnější, hrot by měl déle vydržet a barevná škála je také poměrně široká. Výběr odstínů u Tombow je mi ale přeci jen bližší, ačkoliv pastelové barvy má asi hezčí A&G Twin – jsou hezky jemné.

Tvrdší hrot se při psaní snáz ovládá, proto je doporučuji začátečníkům.

Tombow abt brush pen

Tombow fixy můžete vzájemně míchat technikou „hrot o hrot“ a vytvářet ombré efekt písma, u A&G Twin to nejde, ty můžete promíchat až na papíře nebo pomocí speciální bezbarvé fixy.

Posledním mínusem Tombow v porovnání s A&G Twin je ohebnost hrotu. Tombow fixy jsou zkrátka více tuhé, a proto je s nimi občas těžší plynule psát, zvláště ze začátku. Gumový hrot se naopak krásně protáčí, hladce klouže a obloučkovitá písmena se s ním píší jedna radost. 🙂 Pro začátečníky ale může být těžké právě tuto ohebnost ovládnout. Tenké čáry vytvoříte s oběma hroty hezké.

Závěrečné shrnutí

Není náhoda, že obě značky jsem si velmi oblíbila. Obě mají mnoho plusů a vzájemně se liší pouze v drobnostech. Záleží proto na vás, kolik do fixů chcete investovat, zda jste začátečníci, kterým barevným variantám dáváte přednost a kterou značku se vám podaří lépe sehnat. Obě se dají koupit na českých e-shopech i v lokálních papírnictvích. 🙂

  • Tombow má více odstínů barev
  • A&G Twin je levnější
  • Tombow se lépe ovládá začátečníkům – je tužší
  • A&G Twin hladce klouže a je měkký, ale vrže
  • Tombow hrot je méně ohebný (plus pro začátečníky)
  • A&G Twin hrot se neroztřepí
  • Tombow lze míchat „hrot o hrot“
  • A&G Twin má delší rukojeť, líp se drží

Video s demonstrací psaní najdete tady. Plus další tipy na psací potřeby. 😉


Závěrem chci říci, že ani s jedním fixem neuděláte chybu. Pokud se opravdu nemůžete rozhodnout, kupte si od každé značky jeden. Nebo zajděte do papírnictví hroty si vyzkoušejte. 🙂 Posledním ukazatelem může být to, že Tombow fixů mám o poznání víc a asi to tak i zůstane.

Vaše
Míša za Šálku

Je tady ještě spousta článků na téma Bullet Journal.
Nevím to jistě, ale mohlo by vás zajímat:

VIDEO: Jak na bullet journal – Pomůcky pro začátečníky
Bullet Journal: Plánování na březen 2019

Nebo si udělejte radost na Fleru a přispějte mi tak na šálek kávy.  🙂

3 komentáře: „SOUBOJ TITÁNŮ: Tombow ABT proti ZIG Art & Graphic Twin

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s