Test levných brush pens: Lidl Creabox štětcové fixy

Doba čtení: 15 minut

Pokud jste také propadli mánii krasopsaní, brush letteringu a štětcovým fixům obecně, pak jistě víte, že sehnat dobré fixy může být trochu oříšek. Zvlášť, když za jednu nechcete dát téměř stovku. Jak jsou na tom levnější varianty štětcových fixů? A stojí za to si je pořizovat? V dnešním článku podrobíme zkoušce levné štětcové fixy z Lidlu a na tyto otázky se pokusíme odpovědět.

V první řadě bych chtěla zmínit, že sadu fixů mi poslala jedna moje úžasná sledující Lucka – a tímto ti asi po milionté děkuju!!! 🙂 Já jsem se k nim nemohla dostat – až takový o ně byl zájem. Ale byl oprávněný?

Nejprve shrnu základní informace, dále se podíváme hroty, barvy, vyzkoušíme s nimi psát a podrobíme je zkoušce s vodou. Nebude chybět ani porovnání se značkou Tombow a Karin. Na konci článku najdete rozsudek. 🙂

Jaké jsou
Lidl štětcové fixy

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Creabox štětcové fixy koupíte v supermarketech Lidl, když je mají v týdenní akci. Jinak jsou ale běžně dostupné na jejich e-shopu. Cena je více než příjemná, sada 8 fixů vyjde na 79 korun. Za jeden fix tak dáte deset korun, což je ve srovnání s většinou jiných značek doslova cenový trhák. Jeden Tombow fix totiž stojí okolo 79 korun. Ano, jeden fix. Přestože najdete i levnější varianty, Lidl stále vychází asi nejlépe. Každý fix má přitom dva hroty, jeden štětcový, druhý tenký fineliner.

Barvy jsou vybrány základní: žlutá, oranžová, červená (spíš malinová), růžová, světlá modrá, královská modrá, tmavě zelená a černá. Fixy by měly být na bázi vody, bez zápachu, snadno rozmývatelné, se zářivým pigmentem a elastickým hrotem, Teda, pokud to správně překládám z polštiny – český i anglický popis na krabičce chybí. 😀

Určení: na kaligrafii, brush lettering, krasopis, vybarvování omalovánek i samotné malování, vše i v kombinaci s vodou.

Levné štětcové fixy z Lidlu - Creabox brush pens. Test, recenze a srovnání.

Hroty a co od nich čekat

Jak jsem psala výše, každý fix má hroty dva. Jeden ohebný štětcový, druhý tvrdý a tenký. Štětcový hrot je o něco kratší a tenčí než například u Tombow fixů. Je také o něco méně ohebný. Problémy u štětcového hrotu vidím dva: někdy je těžké udělat tenkou čáru, protože hrot nemá hezky ostrou špičku, a vypadá to, že se brzo otřepí = přestane dělat hezkou, celistvou čáru.

Naopak tenký fineliner je skvělý, tam není co vytknout. Má ideální tloušťku stopy a při troše snahy s ním můžete udělat podobný efekt, jako se štětcovým hrotem – přítlak funguje bez problému. Například na nadpisy do diáře jsou tenké hroty naprosto ideální. 🙂

Hroty štětcových fixů. Levné štětcové fixy z Lidlu - Creabox brush pens. Test, recenze a srovnání.
Hroty štětcových fixů. Levné štětcové fixy z Lidlu - Creabox brush pens. Test, recenze a srovnání.

Barva: Skvělá pigmentace, ale ne u všech

Co se týče barev a pigmentace, byla jsem příjemně překvapená. Většina fixů má krásnou, živou a výraznou barvu: žlutá (překvapivě), oranžová, malinová, zelená a tmavě modrá. Dokonce i na obyčejném papíře se tyto barvy ukazují velmi dobře. Na akvarelovém papíře jsou všechny barvy o něco zářivější, a dokonce i jinak málo sytá černá se promění v bezproblémovou.

Jediný problém je se světe růžovou a světlou modrou plus trochu s nevýraznou černou. Ty první dvě se moc dobře neukazují ani na jednom papíře, jsou málo pigmentované a jen těžko je lze propojovat s jinými barvami. Nicméně světle modrá má příjemně pastelový odstín, což oceňuji. 🙂

Mým největším favoritem, když mluvíme o barvách, je tmavá modrá a oranžová. Nejlépe pigmentované barvy, nejlépe se s nimi pracuje, a to jak samostatně, tak s vodou. Škoda jen těch hrotů, který už mám u modrého fixu poměrně dost opotřebovaný (použitý jen párkrát).

Swatch Lidl Creabox brush pens. Levné štětcové fixy z Lidlu - Creabox brush pens. Test, recenze a srovnání.
Swatch Lidl Creabox brush pens. Levné štětcové fixy z Lidlu - Creabox brush pens. Test, recenze a srovnání.

Jak obstály v letteringu?

Vzhledem k tomu, že štětcové fixy používám hlavně na lettering a krasopsaní, je to pro mě nejdůležitější kritérium hodnocení. Když se mi s fixami nepíše dobře, většinou po nich sahám jen málo kdy.

Musím říct, že psát s fixami z Lidlu byl trochu oříšek. Ne, že by to nešlo. Ale s některými se psalo mnohem lépe než s jinými a záviselo to především na hrotu. Zdá se mi, že některé fixy ze sady je mají trochu lepší a pevnější. Na obrázcích můžete vidět, že pro mě bylo složité napojovat tlustší tahy na tenčí a že přechody jsou hodně vidět. Na výsledku se podepsala i roztřepenost hrotů, a to jsem fixy během testování použila poprvé. Nejhorší to bylo s černou, tmavě modrou a malinovou.

V moderní kaligrafii jsem stále začátečník, takže chybu přičítám z části i svým rukám. 🙂 Ale při testu s jinými značkami je patrný rozdíl – s Tombow nebo Karin je mé písmo plynulejší, hezčí. Na kaligrafii však fixy zcela nezatracujte. S tenkými hroty jde stále udělat krásná „falešná kaligrafie“ a při troše trpělivosti si vyhrajete i s brush peny. A pokud jste úplní začátečníci, nenechte se odradit nezdary – obstarejte si jeden Tombow a vyzkoušejte, zda vám jeho preciznější hrot nevyhovuje víc. 🙂

Levné štětcové fixy z Lidlu - Creabox brush pens. Test, recenze a srovnání.
Levné štětcové fixy z Lidlu - Creabox brush pens. Test, recenze a srovnání.
Levné štětcové fixy z Lidlu - Creabox brush pens. Test, recenze a srovnání.

Rozmývání a reakce na vodu – úspěch nebo přešlap?

Přestože to není moje nejčastěji používaná technika, akvarelové fixy se dobře hodí na práci s omalovánkami nebo na malování jako s barvami. Nanášení barvy je přesnější a rozhodně okolo sebe naděláte menší nepořádek. 🙂

Více recenzí a inspirace? Sledujte mě na Instagramu!

Nejprve jsem vyzkoušela rozmývání vodou na obyčejném papíře. Velká chyba. V diáři bude tato technika nepoužitelná. Fixy se na obyčejném papíře téměř nerozmývají a vzniknou jen nehezké fleky. Naopak akvarelový papír přinesl velmi dobré výsledky. Fixy se chovaly podobně jako barvy, pigment se neztrácel a rozmývání bylo snadné. Nejlépe na tom byly tmavší barvy, nejhůře se pracovalo s růžovou, která se nerozmyla vůbec.

Celkově hodnotím práci s vodou (na akvarelovém nebo alespoň vysokogramážním papíře) velmi dobře.

Srovnání obyčejného papíru (dole) a akvarelového (nahoře)
Levné štětcové fixy z Lidlu - Creabox brush pens. Test, recenze a srovnání.
Akvarelový papír
Akvarelový papír

Creabox fixy z dlouhodobého hlediska

Fixy mám zatím jen pár týdnů, takže jen těžko objektivně hodnotit, jak se budou chovat do budoucna. Nicméně je třeba zmínit, že už po dvou hodinách psaní se hroty začaly třepit. Ať pigment vydrží jak dlouho chce, jakmile odejde hrot, bude vám fix nadále k ničemu. Například Tombow mám více než rok a hroty jsou zatím ve velmi dobrém stavu. Vím, že porovnávat fix, který stojí stejně jako celá jedna sada, je trochu zcestné, avšak zvažte, zda se vám taková investice vyplatí. Ať tak či tak, osmdesát korun není zas tolik a myslím, že fixy využijete, pokud si je pořídíte. 🙂

Tenká strana fixu se mi jeví jako pevnější, a proto myslím, že i déle vydrží. Pokud už štětcový hrot nebude použitelný, stále můžete psát s finelinerem. Už jen kvůli hezkému výběru barev se to vyplatí.

Konečné hodnocení: Vyplatí se brush peny z Lidlu?

Přestože jsou Lidl štětcové fixy levné a dostupné, bojím se, že by začátečníka mohly spíše odradit. Zvláště při letteringu je s nimi malinko těžší pořízení. Věřím, že někdo si s nimi poradí hravě a písmo bude vypadat dobře. Zvlášť na větším formátu (ale já píšu převážně na A5). Nicméně pokročilejší uživatele pravděpodobně už neuspokojí. Pro koho tedy jsou?

Pokud už máte zkušenost s dražšími fixy a jste na ně zvyklí, tyhle vás asi z míry nevyvedou. Pokud však chcete do zásoby něco levnějšího na procvičování ruky a podobné věci, určitě přijdou vhod. Pokud jste začátečníci, bát se jich také nemusíte. Jen se vyzbrojte trpělivostí a počítejte s tím, že udělat hezkou tenkou linku bude s některými barvami kumšt. Za tu cenu to ale myslím přežijeme. 🙂

Celkově mám z fixů smíšené pocity, proto dávám hodnocení 5/10.
Nejsou špatné a rozhodně se s nimi dá pracovat, ale mají své mouchy, které tu práci ztěžují. Kdyby Lidl zvedl cenu na stovku a přidal fixům kvalitnější hroty, byla by z Creabox brush penů ideální výbava pro každého kaligrafa/ bullet journalistu začátečníka.


Vaše
Míša ze Šálku


.

Je tady ještě spousta článků na téma Bullet Journal.
Nevím to jistě, ale mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak na bullet journal – Pomůcky pro začátečníky
O srovnání Tombow a ZIG Art & Graphic Twin jsem psala tady

Nebo si udělejte radost na Fleru a přispějte mi tak na šálek kávy.   🙂

4 komentáře: „Test levných brush pens: Lidl Creabox štětcové fixy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s