Kam v Brně do papírnictví | 10 tipů Míši v Šálku

Doba čtení: 20 minut

Vítejte na procházce Brnem!

Tu a tam se mě někdo zeptá, jaká jsou nejlepší papírnictví nebo výtvarné potřeby v Brně. Mám sice v hlavě svůj soukromý seznam, avšak ne vždy si dokážu vzpomenout na všechny položky. A hlavně to dlouhé vypisování je někdy krapet vyčerpávající. 🙂 Proto vám tentokrát představím své tipy na brněnská papírnictví, která nesmíte minout, ať jste Brňáci nebo turisté.

Kde jsou jednotlivé obchody?
Zorientujte se podle mapy na konci článku!

U každé prodejny uvedu adresu, cenovou relaci a osobní zkušenost, včetně souhrnu toho, co v něm můžete najít. Ne každé papírnictví totiž nabízí to, pro co do něj zrovna jdete. A teď už si nazujte pohodlné boty, vyrážíme!


Papírnictví a výtvarné potřeby Vágner

💲💲💲

Česká 151/16, 602 00 Brno-střed

Pořadí obchodů je sice téměř náhodné, avšak do Vágnera chodím asi nejčastěji, proto ho v seznamu najdete na prvním místě. Obchodní dům najdete na ulici Česká, poblíž náměstí Svobody a hned naproti redakce MFDnes a Lidových novin. V přízemí se můžete zastavit v obchodě s dárkovými předměty, to hlavní se ale skrývá až ve vyšších patrech.

Za prvními schody objevíte poměrně velké papírnictví se školními potřebami, jako jsou sešity, pouzdra, složky či aktovky, najdete tam ale i široký výběr psacích potřeb, včetně dražších plnicích per. V přední části u pokladen si pak můžete vybrat z nabídky diářů Filofax, Moleskine nebo Leuchtturm. Ty krásně barevné stojany jistě neminete. 🙂

Školní potřeby zde mají, pravda, malinko dražší, na druhou stranu si ale můžete vybrat z krásných motivů a značek. Koupíte tam třeba i obálky, papíry, skicáky nebo si vyberete ze sortimentu lepidel, etiket a lepicích pásek. Zkrátka vše, co běžně potřebujete, najdete u Vágnera. Na internetu se vám jistě podaří najít většinu zboží levněji, ale tady máte vše doslova pod jednou střechou.

Druhé patro je moje oblíbenější a často odtud odcházím alespoň s malým nákupem. Výtvarné potřeby najdete za obchodem s modely, stačí projít krátkou chodbou. Okolo pultů najdete můj nejoblíbenější typ zboží, a to fixy, brushpeny, štětce, tužky a další psací potřeby. Hned u vchodu je také velký výběr razítek a razítkovacích barev, stejně jako dalších potřeb pro veškeré vyrábění. Koupíte zde také kvalitní papíry, skicáky, raznice, řezačky, fimo hmotu nebo psací potřeby na různé druhy povrchů.

Ceny jsou, řekla bych, normální. Občas bych ocenila příjemnější komunikaci s personálem, ale nemůžu říct, že by paní byly vyloženě protivné. 🙂

Zdroj: Google Maps

Prodejna potřeb pro výtvarníky – Josefská

💲

Josefská 502/12, 602 00 Brno-střed

Tyto výtvarné potřeby jsem objevila úplnou náhodou, a dokonce až po třech letech, co jsem okolo nich pravidelně chodila. Zevnějšek obchůdku je totiž lehce zvláštní a myslím, že jen podle pohledu by do něj spousta lidí nezavítala. Nicméně uvnitř se skrývá opravdový poklad, jak už to tak bývá.

Na poměrně drobné ploše toho najdete skutečně obrovské množství, a to převážně potřeby pro výtvarníky, jak už název obchodu jasně říká. Sháníte-li barvy akvarelové, kvašové, temperové, olejové a jakékoliv další, tady je nejspíš najdete a ještě vám personál ochotně poradí. Je tu také velký výběr štětců, pláten a papírů, ale pro nás plánovače jsou důležité především fixy. Tombow tu sice nemají, zato si tady pořídíte Kuretake, Sakuru (jako v jednom z mála obchodů v Brně), Faber Castell, TOUCH a další.

Jak jsem zmínila, lidé jsou tu milí a ochotní poradit, ačkoliv občas si tam připadám jako absolutní neznalec, mezi všemi těmi barvami. 🙂 Také ceny tu mají více než přívětivé – našla jsem tady jedny z nejlevnějších fixů v Brně a dokonce i na mnohých e-shopech. Navíc, oproti Vágnerovi a ostatním, tady mívají zboží v akci a studentům uměleckých škol poskytují 10 % slevu, stejně jako při rezervaci zboží online. Prostě boží. 🙂

Zdroj: Google Maps

Indiges – provytvarniky.cz

💲💲💲

Štefánikova 19a, 602 00 Brno-střed

Můj nejnovější objev. Krásné výtvarné potřeby, v nichž to ještě voní novotou (a dřevěnými regály). 🙂 Na malém prostoru tam najdete spoustu barev, štětců, papírů, kaligrafických potřeb, ale i fixů (Sakura, Koi, Kuretake…) – a tady musím zmínit hlavně značku Ecoline, kterou jinde v Brně asi nemají.

Slečna na prodejně byla vždycky milá a ochotně poradila, když bylo třeba. Ceny jsou tu malinko vyšší, třeba oproti zmíněnému obchodu na Josefské i Vágnerovi, ale pořád se to dá, když chcete navštívit kamenný obchod s kvalitními potřebami.

Obchůdek je sice trošku dál od centra, asi 5 zastávek z Hlavního nádraží šalinou (= tramvaj) č. 1. Pěšky k němu taky dojdete, ale i z Moravského náměstí je to zhruba 20minutová procházka.

Zdroj: Google Maps/ Indiges

SEVT

💲💲

Česká 153/14, 602 00 Brno-střed

Toto papírnictví najdete hned vedle již zmíněného Vágnera. Je o poznání drobnější, a proto pro některé možná příjemnější. Což se bohužel nedá často říct o obsluze, minimálně u první pokladny (2 ze 3 návštěv).

Výběr zboží tam mají spíš střední, ale v regálech najdete třeba razítka značky Aladine a další. Nechybí tu ani diáře nebo pomůcky pro kreativní tvoření z různých materiálů. Psacích potřeb, kromě těch běžných, jsem si nikdy nevšimla, takže na Tombow fixy se raději vypravte jinam.

Jak jsem naznačila, pokladny tam mají dvě. Ta druhá je v části, kde Sevt prodává knihy, a to jak učebnice, tak beletrii. Výběr je pestrý, avšak nazvala bych to spíše „od každého trochu“. Ale pokud rádi objednáváte z internetu, můžete si nakoupit i na jejich stránkách a balíček si vyzvednout právě v obchodě na České.

Zdroj: Google Maps

Výtvarné potřeby Creative

💲💲

Husova 255/8, 602 00 Brno-střed

Místní je asi znají, návštěvníci na ně možná narazili při cestě od „červeného kostela“ na Petrov. Výtvarné potřeby Creativ se totiž nachází v ulici Husova, kousek od Moravské galerie.

Obchůdek je rozdělený na více částí. Ta první vás zaujme, pokud hledáte kvalitní štětce, barvy, pastelky nebo třeba razítka. Okolo pultu najdete taky poměrně velký výběr psacích potřeb, a to jak klasických, tak i určených pro větší kreativno. 🙂 Našla jsem tam třeba fixy TOUCH, nějaké Tombow a Art & Graphic Twin, popřípadě pomůcky na kaligrafii. Opět si zde nakoupíte materiál pro tvoření a DIY všeho druhu, včetně washi pásek nebo i dřevěných krabiček. Všechny druhy papírů a skicáků jsou zde samozřejmostí.

Na poměrně malém prostoru mají stovky zboží, proto se nebojte zeptat, když něco hledáte. Je možné, že jste vynechali některý z mnoha regálů.

Zdroj: Google Maps

GABart – výtvarné & hobby potřeby

💲

Lidická 1870/30, 602 00 Brno-střed

Přestože do Gabartu vedou malá, nenápadná dvířka, velikost prodejny vás překvapí. Nebo spíš její délka. Tahle nudlička se ukrývá v Lidické ulici, poblíž Městského divadla Brno nebo prodejny Kytary.cz (:)). Vysedněte na Moravském náměstí nebo Antonínské a vydejte se okolo cesty. Pozorně hledejte růžovou ceduli a pod ní velkou malířskou paletu – dvířka jsou opravdu tak nenápadná, že je snadno přehlédnete. #vyzkoušenozavás

A co v Gabartu najdete? Všechno. Zvlášť, pokud rádi tvoříte sezónní ozdoby, DIY projekty a milujete vyrábění. Hobby potřeb tady mají nespočet, já sem nejradši chodím pro čisté plátěné tašky, které tu mají levné, ve všech barvách a velikostech.

Doporučím i obří výběr raznic, razítek, washi pásek, psacích potřeb (fixy mají bohužel za pultem, takže sami si toho moc nevyberete) nebo i štětců. Klasické papírnictví to sice není, spíše ty výtvarné potřeby, avšak v zadní části obchodu najdete hezký výběr bločků, zápisníků, skicáků i různých papírů (třeba ručně vyrobených).

Zdroj: Google Maps/ Gabart

Koh-I-Noor

💲💲💲

Masarykova 427/31, 602 00 Brno

Prodejnu „kohinoru“ objevíte při procházce Masarykovou ulicí a její nádhernou dřevěnou výlohu jistě neminete. Jak už jste asi vytušili, jde o značkovou prodejnu, proto uvnitř najdete zejména věci Koh-I-Noor.

Obchůdek je docela malý a bývá tu plno, ať jdete snad v jakoukoliv hodinu. Nicméně nakoupíte tam věci jak pro děti do školy, tak i sobě pro radost – například některou sadu pastelek, tužek na kreslení a dalších. Hezký výběr je tu i pastelek prodávaných po kuse – na ty jsem tam chodila já. 🙂 Méně nároční na design tam seženou i diář.

Čekejte zkrátka klasické papírnictví s širokým Koh-I-Noor sortimentem, milým personálem, ale připravte se také na menší tlačenku mezi regály.

Zdroj: Google Maps

Papeterie KUP ve Vaňkovce

💲💲💲💲

Ve Vaňkovce 1, 602 00 Brno-střed

Až někdy budete spěchat na autobusové nádraží, vyjděte si radši o pár minut dřív a při průchodu Vaňkovkou se zastavte v tamním papírnictví. Najdete ho přímo uprostřed ve spodním patře, hned vedle Sklizeno. Velký výběr a krásné věci jsou bohužel kompenzovány vysokými cenami a odměřeným personálem.

Nicméně zákazníků je tam stále dostatek, a to jak díky vhodné poloze, tak i díky pestrému výběru. Ať už potřebujete propisku, štětec, barvy, obálky nebo sešity a diáře (velký výběr od začátku školního roku), všechno tam objevíte. V přední části jsou dva větší regály s nádhernými doplňky, jejichž cena vás však pravděpodobně odradí od koupě. Osobně se do tohoto papírnictví chodím spíš jen dívat, a když už si něco koupím, je to buď přáníčko, jichž tady mají hezký výběr, nebo pěnová razítka Aladine – ty prodávají po kuse (jedno za 10-20 korun). 🙂

Objevila jsem také psací potřeby Faber Castell, ale věřte mi, že jinde je najdete mnohem levněji. Hezký výběr na druhou stranu mají lepicích papírků, a to za fajn cenu. Najde se i pár washi pásek, psacích potřeb na různé povrchy nebo i dražších psacích potřeb, většinou propisek a značkových per.


Knihy Dobrovský – papírnictví v přízemí

💲💲

Joštova 6, 602 00 Brno-střed

Ačkoliv je Dobrovský známý spíš pro své knihy, v jeho sortimentu už nějaký ten pátek najdete i papírenské potřeby. Shodou okolností byl prvním místem v Brně, kam jsem chodila nakupovat Stabilo linery. Proč? Mají je tady totiž asi nejlevnější.

Dobrovský na rohu Joštovy ulice je nádherná budova, kterou prostě nepřehlédnete. Zvlášť ne v zimě, kdy je nasvícená malými žárovkami. Schováte se tam před deštěm při čekání na šalinu, zastavíte se na kafe po cestě ze školy a utratíte výplatu když míjíte stojan s novinkami… 🙂 Když sejdete do přízemního patra, ocitnete se v malém oddělení papírnictví. Potěší vás jistě stojan Stabilo, v němž jsou jak linery, tak sady nebo zvýrazňovače, a to vše za opravdu super ceny. Jeden liner (Point 88) stojí 18,- (alespoň co si pamatuju).

Hezké jsou i nabízené sešity, bločky a zápisníky, koupíte tam také nějaké pravítko nebo složku. Naopak v posledním patře si můžete vybrat diář, kterých je zvláště od začátku školního roku k dispozici nespočet, a to včetně menšího stojanu Leuchtturm!

Zdroj: Google Maps

Place Store Brno

💲💲💲

Moravské nám. 629/4, 602 00 Brno-střed

Jestli se někde ze zmíněných míst budete cítit prostě skvěle, je to rozhodně tady. Place Store sice není papírnictví, ale hodně papírenských věcí v něm najdete. Jde o obchůdek, v němž prodávají své výrobky malí prodejci z Česka (i přímo z Brna!). Mezi vysokými dřevěnými regály můžete procházet i několikrát dokola, a přesto vždy najdete něco nového. Tolik tam toho mají.

Z papírnictví si „na place“ pořídíte třeba bločky, sešity, deník Tam & zpět, trhací bločky se seznamy úkolů, samolepky, výrobky od Ročenkomatu nebo třeba ručně šitá pouzdra s autorskými motivy na látce. Nesmím zapomenout ani na mega výběr přáníček od Chaukiss a dalších. Kromě toho vám dám tip i na hrnečky nebo šperky – například náušnice od brněnské A.Ch. Watercolor. 🙂

Ceny jsou zde trochu vyšší, avšak je třeba přihlédnout k tomu, že jde o autorskou tvorbu malých prodejců. V tomto případě mi osobně nevadí si trošku připlatit. Personál je tady vždy milý, usměvavý a slečny vždy rády poradí – když se zeptáte. Nečekejte žádné obtěžující „můžu vám pomoci“ pokaždé, když přejdete k jinému regálu. 🙂

Zdroj: Google Maps / Pavel Grus

A jak můj výčet vypadá na mapě? Inu, většina obchodů se nachází blízko sebe, a to v samém centru Brna. Některá papírnictví jsou sice dál, avšak vždy jde pouze o pár zastávek MHD nebo pár minut pěšky. Můžete si třeba zajít na procházku ve stylu „Tour de Papírnictví“! 🙂

Mapa mých oblíbených brněnských papírnictví

Mapa papírnictví a výtvarných potřeb v Brně.


Tímto můj výběr končí, avšak pokud máte své tipy, podělte se s nimi v komentářích. Ať už to bude Brno nebo jiné město, objevování nových papírnictví je vždy super zábavou. 🙂

Děkuji za návštěvu a budu se těšit příště,
Míša v Šálku4 komentáře: „Kam v Brně do papírnictví | 10 tipů Míši v Šálku

  1. KreativniM píše:

    Nejčastěji chodím stejně jako ty do Vágnera (hlavně na scrapbook papíry) a s obsluhou mám podobnou zkušenost. I když nejsou dámy vyloženě protivné, vyloženě milé také nejsou. Chtěla jsem, jako začínající, kdysi poradit a tak rychle a chladně mě odbyly, že mi to bylo až líto. Plus teda někdy mám pocit, že si myslí, že tam jde člověk krást (několikrát kolem mě prošly na „obchůzku“). Přitom tam chodím dost často a podle obličeje mě musí už znát. Jinak Gabart a pak na Husovu (tam toho je mraky na malým prostoru). Když je tam ale malá blonďatá paní, chodím co nejrychleji pryč – trošku mě „otravuje“ příběh o tom, jak ji muž mlátil a jakou má tchýni – slyšela jsem ho už asi 3x (pokaždé vyprávěn novému zákazníkovi)

    To se mi líbí

  2. Anonymní píše:

    Ahoj, děkuji za článek. Bohužel Vágnerovi a jejich druhému patru se vyhýbám, protože ty prodavačky jsou opravdu protivné. Nedej bože když potřebuješ poradit. Protivnější jsou akorát v Kohinoru na Kobližné :-). Dobré zkušenosti mám s Husovou.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s