Diáře tiskárny Graspo | Recenze

Doba čtení: 30 min

Pro mnoho lidí je podzim barevným obdobím čajů a pohody v teplé dece. Ne tak pro nás plánovací maniaky. 🙂 My své podzimní večery sice trávíme pod dekou, avšak pracujeme na své každoroční misi: Jaký diář si na příští rok pořídit?

Výběr je rok od roku větší a v široké nabídce se snadno ztratí i ti zkušenější. Ne každý diář si můžeme osahat, ne každý má svou podrobnou recenzi. Já se však pokusím trošku projasnit obzor a dnes vám jeden diář na rok 2020 podrobně představit. Jde o diáře zlínské tiskárny Graspo.

Na konci článku najdete slevový kód!

Diáře Graspo - řada Lady, varianta Honey. Diář se spirálou a diář kapesní s pevnou vazbou.

Když mě z tiskárny oslovili, byla jsem nejprve překvapená, protože jsem o ní předtím neslyšela. Po bližším prozkoumání a přečtení mailu, ve kterém se psalo, že mohu získat diáře k upřímné recenzi, jsem se rozhodla nabídku přijmout. Přeci jen – kdo dnes stojí o upřímnou recenzi, ten má u mě velké plus. 🙂 A tak jsem od Graspo dostala dva jejich nové diáře, které vám teď ráda představím.

Základní informace

Jak jsem psala, Graspo je tiskárna sídlící ve Zlíně. Zabývá se barevným ofsetovým tiskem a knihařským zpracováním. Podstatné pro nás je však to, že nabízí také diáře a bloky – ano, i bloky vhodné pro bullet journal. 🙂
Letos tiskárna přišla s řadou Lady diářů, které najdete ve 2 typech (kroužkový, kapesní) a 3 barevných variantách (Honey, Dotty a Love).

Diáře by měly být zajímavé svými ilustracemi od české autorky Evy Roverové. Dále pak citáty a stránkami pro osobní reflexi. Jaké jsou ve skutečnosti? Pojďme to zjistit!

Cena diáře s kroužkovou vazbou: 422 Kč (se slevovým kódem 359,-)
Cena diáře kapesního:
128 Kč (s kódem 108,-)

Týdenní diář se spirálou v barvě Honey

1) VZHLED

Diář má velikost tak akorát do ruky ( 130 × 190 mm) a jeho váha není nijak závratná. Přesto však na první dojem působí velmi kvalitně, příjemně a rozhodně ne jako základní třída diářů. Kroužková vazba je dostatečně velká pro pohodlné otáčení stránek a její matná zlatá barva dodává diáři moderní nádech. Ani zlatá ražba na deskách (jen přední strana) nepůsobí zle a zvolený font se přesně trefuje do v současnosti velmi populárního krasopísma. Blok je zajištěn pevně uchycenou gumou ve zlaté (spíše hořčicové barvě).

Co se vzhledu týče, diář vypadá opravdu povedeně a pokud jsou kroužky to, co hledáte, bude vaším dekorativním (a praktickým!) společníkem v práci i ve škole. 🙂

Jako mínus bych však označila materiál desek. Je matný, papírový, a i přes jeho opravdu elegantní vzhled bohužel musím říct, že světlé varianty diářů se vám časem rozhodně ušpiní. Pokud svůj diář nosíte v kabelce/ batohu a neradi mu věnujete přílišnou péči, světlou variantu raději vynechte.

2) PAPÍR

Papír ve spirálovém diáři Honey je nažloutlý, takže pokud rádi používáte konkrétní barvu fixů, může se trochu lišit od té, na kterou jste zvyklí.

I na fotkách si lze všimnout, že papír docela prosvítá. Pokud jste zvyklí na psací potřeby tlačit, může se stát, že se občas barva dostane i na druhou stranu.

Test psaní však dopadl na výbornou. Štětcové fixy Tombow nepropíjí, a to ani světlé, ani tmavší odstíny – dokonce ani ve více vrstvách. Stabilo fixy jsou na tom také skvěle, a stejně tak černý fix Sakura nebo štětcový fix Pentel – ty trochu prosvítají, ale nepropíjí. Tmavší barvy fixů Marvy Uchida by mohly propíjet, ale světlé nepropíjí, ani neprosvítají. To až v silnější vrstvě. Všechny palce nahoru!

3) ROZLOŽENÍ

Nejvíce vás jistě zajímá, jak diář vypadá uvnitř. Tímto se dostáváme k dalšímu velmi povedenému bodu. Uspořádání diáře a jeho náležitosti mi velmi připomínají stránky z mého oblíbeného bullet journalu. K dispozici vám totiž budou stránky, jako jsou měsíční plány a cíle nebo seznamy úkolů.

Na začátku diáře najdete roční přehled – zde si zaznamenáte svá přání a dlouhodobé cíle. Nechybí přehledový roční kalendář a roční plánování. Pokud máte plány na několik měsíců dopředu, sem se vám vejdou.


Každý měsíc pak začíná opět stránkou s měsíčními cíli a končí listem určeným pro reflexi. Velmi příjemná aktivita, kterou já osobně ráda zařazuji i do svého bullet journalu. Zde už ji však máte připravenou, stačí jen vyplnit. 🙂

Moc hezky jsou řešené také týdny. Každému týdnu náleží jedna dvoustrana, přičemž jedna polovina má horizontální rozložení s běžným sedmidenním přehledem, zatímco druhá má vždy seznam úkolů a prostor pro poznámky. Každý týden pak zdobí citát nebo vtipná poznámka a minimálně jedna ilustrace, která se váže buď k danému měsíci nebo ke zvláštnímu svátku, například ke Dni matek, Dni dětí nebo třeba Evropskému dni bez aut. Mezi obrázky jsou také hlavolamy, mandaly nebo recept. 🙂

Poslední stránky v diáři také rozhodně zaujmou. Je mezi nimi stránka pro tipy na výlety, seznam věcí na dovolenou, vánoční dárky, dva rozvrhy hodin (pro vás či vaše děti), roční přehled 2021 pro drobné poznámky než seženete nový diář a také místo pro poznámky a kontakty. Zaujal mě také fitness záznamník s mírami, váhou a možností vyplnit sportovní aktivitu.

Má rozložení nějaké nevýhody?
Mnoho jich vskutku není. Malou poznámku mám k rozložení, kdy týdenní přehled leží vždy vlevo a poznámkový list vpravo. Bývá to tak velmi často, avšak tady, u kroužkové vazby, bych jako pravák možná uvítala týdenní přehled vpravo, abych nemusela psát právě přes kroužky. Pravá strana je navíc pohledová (tedy, všímáme si jí jako první), a proto bych chtěla mít důležité věci právě tam = ihned na očích. Záleží však na tom, zda více preferujete poznámky, nebo okýnka týdenního přehledu.
Na můj vkus je také u každého dne docela málo místa na psaní. Takže pokud máte denně více poznámek či větší písmo, nemusíte se do okýnka vejít.

4) DROBNOSTI, KTERÉ DĚLAJÍ DOJEM

Kroužkový diář neobsahuje jen citáty a obrázky, je vybaven také 4 archy samolepek. Ty jsou upevněné k vazbě, takže máte jistotu, že je budete mít vždy po ruce. Aršíky jsou plné ikonek každodenních činností a každý motiv je k dispozici několikrát.

Styl samolepek však bohužel není můj šálek čaje. Upřednostnila bych motivy, které ladí s ilustracemi diáře, a stejně tak jsou v podobných barvách. Přesto oceňuji, že diář takovou vychytávku má. 🙂

Potěší také nenápadná záložka v podobě stužky, která vám vždy pomůže najít aktuální den. Záložka je přilepená na zadní desce.

Diář má místo na jméno i motto majitele.

Ilustrace uvnitř jsou jednotné a mají pouze jednu barvu. Díky tomu nebudou rušit vaše poznámky a nechají vám prostor pro vlastní zdobení kresbami či samolepkami. Vzhled stránek je celkově velmi jemný, font písma i čáry jsou nenápadné a vypadají, jako by byly napsané rukou. V dobrém slova smyslu. 🙂

KONEČNÉ HODNOCENÍ

Rating: 5 out of 5.

Kroužkový diář od tiskárny Graspo mě příjemně překvapil. Když jsem ho poprvé vzala do ruky a otevřela, měla jsem z něj velmi dobrý pocit. Potěšily mě stránky s reflexí a plány na celý měsíc, stejně jako týdenní seznamy úkolů. Oslovil mě také design se zlatými prvky, které jsou momentálně hodně v kurzu. 🙂 Sama dávám přednost pevné vazbě a většímu prostoru pro tvoření, i tak ale musím říct, že se mi do rukou dostal moc hezký počin, na němž si dali tvůrci záležet a promysleli jej do detailu. A najít tolik citátů či přísloví na téměř každý týden, to muselo dát opravdu, opravdu zabrat. 🙂

Diář bude vyhovovat těm z vás, kteří chtějí něco hravého, přesto se však nechtějí pouštět do tvorby vlastního diáře nebo bullet journalu. A pokud jste někdy přemýšleli o deníčku vděčnosti nebo sepisování cílů, můžete si to nejdříve vyzkoušet zde. 🙂
KAPESNÍ TÝDENNÍ DIÁŘ HONEY

Menší bráška kroužkového diáře je tady pro rychlé hození do kabelky a drobné poznámky během dne. Designově jsou totožné, svou velikostí i vnitřní „výbavou“ se však trochu liší

1) VZHLED

Pro tohoto drobečka o velikosti 100 × 150 mm platí v souvislosti se vzhledem to samé, jako pro diář v kroužkové vazbě. Pro malou rekapitulaci alespoň v bodech:

  • Krásné zlaté detaily a písmo (pouze na přední straně)
  • Tvrdé desky s pevnou knižní vazbou
  • Bez gumičky, ale záložka k dispozici je
  • Světlé desky se snadno ušpiní

2) PAPÍR

Oproti kroužkovému diáři má bílé listy, takže změny barvy vašich oblíbených fixů se bát nemusíte. Papír také méně prosvítá.

Test psaní dopadl o něco hůř než u prvního diáře, ale i tak má stále dobré výsledky. Štětcové fixy Tombow lehce prosvítají a v silnější vrstvě propíjí. Stabilo fixy prosvítají, a stejně tak černý fix Sakura nebo štětcový fix Pentel – ty ale nepropíjí. Tmavší barvy fixů Marvy Uchida budou propíjet, světlé na tom budou o něco lépe.

Osobně mě překvapilo, že test psacích potřeb dopadl hůř. Papír u kapesní verze vypadá na pohled lépe a očekávala jsem, že si s barvičkami hravě poradí. Přesto si myslím, že pokud zvolíte tuto variantu diáře, na nějaké přílišné zdobení pravděpodobně úplně nebudete. 🙂

3) ROZLOŽENÍ

Od kapesního diáře čekejte funkčnost, spíše než prostor pro kreativitu. Psát budete moci do horizontálně řešeného týdenního přehledu, v němž každý den poskytuje více místa, než je tomu u diáře kroužkového.

Na druhou stranu v něm nenajdete každotýdenní seznamy úkolů ani stránky pro reflexi a cíle. Své poznámky pak můžete vepsat na několik posledních stránek, které jsou k tomu určené.

Co však zůstává i zde, jsou ilustrace. Ty vás budou provázet celým rokem, takže o příjemné zpestření každého týdne rozhodně nepřijdete. 🙂

4) DROBNOSTI, KTERÉ DĚLAJÍ DOJEM

Malá záložka pro snazší nalezení aktuálního dne zůstává, nemusíte tedy používat jinou. Upevněná je přímo ve vazbě diáře. Samolepky v kapesním diáři nenajdete, stejně jako vtipné a motivační citáty.

Jak jsem zmínila, ilustrace u každého týdne zde také najdete. Na začátku diáře lze vyplnit kontaktní údaje, využít můžete také roční kalendárium, roční přehled nebo seznam důležitých telefonních čísel.

S diářem budete ze začátku malinko zápasit, protože se jeho stránky neposlušně zavírají. Věřím ale, že se po pár měsících používání přizpůsobí. 🙂

KONEČNÉ HODNOCENÍ

Rating: 4 out of 5.

Jednu hvězdičku ubírám kapesnímu diáři proto, že u něj postrádám nějaký nápaditý doplněk, který by jej odlišil od ostatních diářků tohoto typu. Je pravda, že nad ostatními vyniká díky svým ilustracím a krásnému vzhledu, kdyby však měl alespoň jednu sebereflexní stránku pro každý měsíc nebo menší To Do list, byl by i přes svou velikost zase o něco „větší“ oproti ostatním.

Zpracováním však působí skvěle a kdekoliv jej vytáhnete, tam jistě získá nejeden zvědavý pohled. 🙂 Myslím, že o tento kousek mohou projevit zájem ti, kteří v diáři nehledají složitosti a občas si potřebují zapsat důležitou schůzku či zubaře. Přesto však hledají něco elegantního navenek i uvnitř.
Pro tuto recenzi je to vše a já doufám, že jsem odpověděla na všechny vaše otázky. Pokud vás přeci jen něco zajímá, nebojte se zeptat třeba dole v komentářích. 🙂 O jeden z diářů bude brzy na mém Instagramu soutěž, tak se můžete zapojit a zkusit štěstí!

Ale pokud nechcete čekat, můžete využít slevový kód, který mi pro vás Graspo věnovalo. Sleva 15 % platí do konce roku na nákup maximálně 10 produktů. V košíku zadejte následující:

MÍŠAVŠALKU15

A pokud chcete do svého diáře i nějaké další samolepky, navštivte nás na misavsalku.cz


Děkuji za přečtení a těším se na vás u dalšího článku,
Míša

3 komentáře: „Diáře tiskárny Graspo | Recenze

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s