Plánujeme na leden 2020 | BULLET JOURNAL ČESKY

Doba čtení: 15 minut

Další rok je tady
a Míša v šálku
jede dál!

Ahoj v novém roce, nejmilejší čtenáři!
Možná se ptáte, kde jsou články s plánováním na prosinec a nový rok. Inu, dovolte mi malé vysvětlení před tím, než se pustíme do lednového plánování. V minulém roce jsem se začala více zabývat tvorbou videí, protože je považuju za perfektní způsob, jak vám názorně ukázat postup při tvoření bullet journalu. Videa mě nesmírně baví natáčet, stříhat a namlouvat, proto se jim i v roce 2020 chci věnovat nadále, snad i víc.

Přesto jsou stále témata, která raději zpracovávám jako články. Jsou to nejčastěji recenze nebo různá povídání či kreativní tipy. O budoucnost blogu proto nemějte strach, chci psát i nadále. Ostatně, jak říkám, to je to jediné, co mi tak nějak jde. 🙂 Pokud tedy na blogu nenajdete plánování na nějaký měsíc, je pravděpodobné, že jsem jej zpracovala jako video. Většinou se snažím spolu s videem vydat i článek, ale kvůli škole, práci a novému e-shopu to mnohdy nestíhám. Nicméně fotky z každého měsíce dávám na svůj Instagram, na kterém jsem aktivní v podstatě denně, takže inspiraci ve fotkách najdete i tam.

A teď už k článku!

A teď už k lednovému plánování. I to vzniklo prvně jako video, nicméně už dlouho jsem pro vás nic nenapsala, ačkoliv nápadů mám na seznamu spoustu. A snad je brzy uvidíte. Nicméně lednové plánování se nese v modré barvě, květinách a sněhu. Tak se na to pojďme mrknout. 🙂


Mrkněte i na plánovací video!


Čas potřebný k vytvoření: 2,5 hodiny (pro trpělivé)


Vždy jsem chtěla zkusit namalovat zimní rostliny. Loni to byl ohňostroj, předtím třeba kroužek ze sněhových vloček. Tentokrát jsem se ale hezky vyřádila a pustila se do zamrzlých růží. Myslím, že výsledek se náramně povedl. 🙂

K malování jsem použila barvy Prima Watercolor v odstínech Decadent Pies a Pastel Dreams – ty jsem dostala letos k Vánocům a jsou perfektní! Hlavní součástí kroužku jsou květy růží, zbytek je pak dotvořený menšími větvičkami a lístky. Aby se celý obrázek neslil v jednu masu, je důležité používat různé odstíny modré. Jednou tmavší, podruhé s větším množstvím vody, tedy světlejší.

A abych zachovala celkovou studenou zimní jemnost obrázku, na nápis jsem nepoužila černý fix, nýbrž šedý. Konkrétně jde o Pentel Sign Pen s měkkým hrotem, který jsem využila i na citát napsaný vlevo. Výměna černé za šedou mě v posledních týdnech velmi baví.

Úvodní bullet journal stránka na leden 2020.

Nenápadné stříbrné zdobení s Coliro barvou

Ano, i tentokrát mám svůj seznam úkolů v podobě stránky Tento měsíc. Její podstatu už dobře znáte – jde o zapisování úkolů do povinností nebo do radostí podle toho, o jaký úkol či událost jde. Zaměřme se ale na zdobení.

Nadpis je kombinací dvou Tombow fixů, které můžete míchat pro vytvoření jemného přechodu mezi barvami. Postup můžete vidět ve videu. 🙂 Abych stránku zbytečně nezaplácla malůvkami, ozdobila jsem jen rohy dvěma samolepkami z Aliexpressu. Jsou krásné a na washi papíře, takže se nelesknou a jejich pozadí splývá se stránkou. Prostě láska.

Po celé stránce jsem nakonec udělala malé tečky stříbrnou metalickou barvou Coliro, kterou mám ze Svět pásek.cz. Při psaní vám nepřekáží, protože je nelze příliš vidět, ale když stránku otáčíte nebo ji pohnete, tečky začnou odrážet světlo a objeví se poletující vločky. Efekt je to opravdu kouzelný, přestože snadný!

Seznam úkolů pro bullet journal - leden 2020
Samolepka jelena z Aliexpressu.

Zdobení okraje stránky: Rampouchy

Stránka s kalendářem je druhá nejnáročnější v každém měsíčním plánování. Teda, ona by nemusela být, ale já si s kalendářem a úvodní stránkou vždy ráda pohraju. 🙂 V lednu jsem šla do rampouchů a závějí sněhu. Aspoň v diáři, když už ne venku!

Samotný kalendář vždy vytvořím z proužků světlé barvy, které oddělují jednotlivé týdny a do nichž vepisuju čísla dní. Tentokrát jsem však čísla napsala do tmavě modrých puntíků, které jsem do proužků udělala.
Na kalendář jsem použila:
– Tombow ABT 491
– Marvy Uchida 17 (Steel Blue)
– Sakura Gelly Roll bílá 08

Stále vytrvávám i v kreslení tabulek na pravé straně – jedna je pro důležité povinnosti měsíce, druhá s razítkem ramínka pro seznam oblečení, které chci vytřídit, a třetí pro rozečtené knihy. Právě v poslední tabulce jsem použila samolepky, které si u nás můžete pořídit.

Bullet Journal kalendář na leden 2020.
Samolepky Míša v šálku do bullet journalu.

Horní okraj, jak jste si možná všimli, je ozdobený rampouchy. Třebaže se to může zdát jako složitý a zdlouhavý proces, je to vlastně celé velmi snadné. Stačí malovat větší a menší kostrbaté trojúhelníčky, které nakonec trochu dozdobíte stříbrnou barvou. Tedy, pokud se vám třpytivá textura líbí. Stránku tak hezky a nenásilně zaplníte, přesto vám však zůstane dostatek místa pro poznámky. Úkol splněn! 🙂

Samolepka od Fleppi

Spodní okraj jsem ozdobila podobně, ale ještě jednodušeji. Namalovala jsem závěje sněhu – v podstatě jen pár tahů větším štětcem. Nakonec jsem přidala samolepku tučňáka od Fleppi, napsala krátkou větu/ citát pod kalendář a tím jsem tvorbu stránky ukončila.

Samolepka Fleppi tučňák, leden.

Co když nevyplním stránku v diáři?

Že si do stránky Once upon a time tvořím takový deník, to už víte. Někdy se ale stane, že si do něj zkrátka nemáte co zapsat. Tak třeba tento měsíc, který už se blíží ke konci, byl na nějaké extra novinky chudý. Co s tím? Inu, zkrátka mám stránku prázdnou a čekám, zda tak zůstane do konce ledna, nebo jestli si do ní budu mít co vepsat. 🙂 Tím chci říct, že není nutné mít pokaždé vše precizně vyplněno. Vůbec ne. Svůj diář používejte tak, aby vám život usnadňoval, ne aby vás stresoval!

Pokud stránka zůstává opakovaně prázdná, možná pro vás nefunguje. Není to špatně, jen potřebujete jiný typ organizace. A ten vám bujo umožní vytvořit.

Míša v šálku

Oproti tomu je velkou výhodou Habit trackeru, že do něj si vždy máte co zaznačit. Položky v něm si totiž určíte sami podle toho, co skutečně děláte. Ovšem i zde se často stává, že pár dní (nebo klidně i více) prostě nevyplníte. Člověk zapomene, přeskočí, udělá chybu nebo už si zkrátka nepamatuje, jak to přesně bylo. Nevadí. Třeba to příště bude lepší nebo pro vás tento typ trackeru zkrátka nefunguje. Na tom není nic špatně, zkrátka jste člověk s potřebou malinko jiného typu organizace. A bullet journal vám ji rád umožní. 🙂

Deníková stránka pro bullet journal - Once upon a time.
Habit tracker pro bullet journal - nadpis s Tombow fixami.

Pro každou neplechu

Poslední stránka? No, běžně by byla, ale dnes zatím nekončíme. 🙂 Teď však něco málo k Neplecháriu, tedy stránce pro všechno, co zrovna potřebujete. Od rozepsání tužky až po nákupní seznam. Nadpis jsem udělala velmi světlou modrou barvou, proto nejen na fotce dost zaniká. Příště zvolím o stupeň tmavší!

Jak založit bullet journal na nový rok?
Ukážu vám ve videu.

Do druhé poloviny stránky jsem vytvořila menší prostor pro seznam oblíbených kreativních pomůcek měsíce, abych vám na ně později mohla sdílet tipy. 🙂 Použila jsem všechny možné pomůcky objednané na Aliexpressu: washi pásky, papírek s mramorovým vzorem i razítko s motivem stébla trávy.


Něco navíc pro celý rok

Jak jsem zmínila, běžně bych touto stránkou článek ukončila. Nicméně mám tu ještě dva tipy, které se nehodí jen pro jediný měsíc, ale pro celý rok. Jsou to stránky, které jsem umístila na konec diáře, a které poslouží jak při organizaci, tak při tvoření.

Grid spacing neboli Stránka s rozměry

Stránku Grid spacing jsem ve svém diáři ještě neměla, takže jsem se rozhodla ji vyzkoušet. Většinou se tvoří na první strany diáře, protože tam se s ní lépe manipuluje. Bohužel já jsem na ni zapomněla, proto ji mám až vzadu. Uvidím, jak se mi s ní bude pracovat, a v případě potřeby ji překreslím jinam.

Každopádně tato stránka vám znázorní počet čtverečků na řádku i ve sloupci, stejně jako ukáže, kde je polovina a třetina strany. Při kreslení a tvoření layoutů pak stačí čistou stránku „přiložit“ k této – následně už nemusíte nic odpočítávat ani měřit, jen podle vzoru uděláte čáru tam, kde potřebujete. Slovy se princip popisuje poměrně těžko, ale pokusím se vám vše ukázat v nějakém budoucím videu. 🙂

Grid spacing návod.

Vyper to správně: Stránka pro ustřižené cedulky

Pokud mou tvorbu sledujete už nějakou dobu, pak jste tuto stránku už mohli vidět. Měla jsem ji v minulém diáři a mám ji i teď, protože už se bez ní neobejdu. Je to stránka Vyper to správně (můj osobní pracovní název 😀 ).

Jste-li jako já a cedulky na oblečení vás často škrábou a lechtají, pak mi jistě dáte za pravdu, že zbavit se jich je ta nejpříjemnější věc na světě. Ale… Pak nesete svou milovanou košili do pračky, hledáte na kolik stupňů ji vyprat a lísteček s tahákem nikde. Jen ustřižený konec, který se směje našemu naštvanému obličeji. Právě v této situaci nás zachrání diář.

Na stránku si zapište kousek oblečení, který jste právě zbavili cedulky. Informace z ní pak následně překreslete na stejný řádek. Postupně si tak vybudujete seznam šatníku a už nikdy se nebudete muset bát, že z pračky vytáhnete svetr pro panenky. Fakt. Vyzkoušeno za vás. 😉


To už je pro leden ale skutečně vše. 🙂 Jsem moc ráda, že tady stále jste i po menší pauze. Vím, že spousta z vás raději tvoří podle fotek, protože je to klidnější a nikam vám obrázek neuteče. 🙂 Pokud se vám leden líbil, klidně mi napište komentář nebo se za mnou zastavte na Instagramu. Ráda vás uvidím!

Už jste nakoukli do mé prodejny?
www.misavsalku.cz

Děkuji za přečtení a nemůžu se dočkat, až se tu zase potkáme!
Míša v šálkuJe tady ještě spousta článků na téma Bullet Journal.
Nevím to jistě, ale mohlo by vás zajímat:

Plánování na listopad 2019
VIDEO: Plánování na nový rok 2020
Mých 10 tipů na brněnská papírnictví


2 komentáře: „Plánujeme na leden 2020 | BULLET JOURNAL ČESKY

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s