Jaké jsou fixy Artline Stix? | Recenze

Možná, že už jste na ně narazili: Pestrobarevné trojhranné fixy připomínající lego (nebo v mém případě chapadýlka chobotnice), které lze skládat dohromady a také s nimi krásně psát. Přesně tak, mluvím o štětcových fixech Artline Stix Brush Marker, jimž se dnes podíváme na zoubek.

Tyto na pohled velmi atraktivní fixy můžete vidět na fotkách s diáři nebo ve videích. Vypadá to, že jsou velmi oblíbené, a že psaní s nimi je nadmíru snadné. Je tomu ale skutečně tak? Kde je sehnat a vyplatí se do nich investovat? Pro odpovědi čtěte dál. 🙂

Základní údaje | Artline Stix

Cenacca 400+
Hrotplstěný (felt-tip)
Bázevoda
Počet odstínůaž 20
Dostupnostšpatná pro ČR

Už podle samotného balení snadno poznáte, že Artline Stix jsou fixy určené zejména pro děti, podobně jako Crayola. Své čestné místo mezi krasopisnými psacími potřebami si však vysloužily díky svým příjemným vlastnostem. To, že je lze spojovat dohromady a stavět z nich jako ze stavebnice, už je jen třešnička na dortu. 🙂

Fixy jako takové jsou docela tlusté a jejich povrch je tvořen výstupky, proto z nich dříve bolí prsty. Překážkou to však není, nemusíte se bát. Na úchop si zvyknete snadno i díky tomu, že jsou fixy trojhranné. Vyrobené jsou z pevného matného plastu a barva povrchu odpovídá (do jisté míry) barvě náplně. Design je rozhodně Instafriendly a v nespolední řadě je plusem také to, že se vám fixy nebudou kutálet ze stolu.


1. DOSTUPNOST A CENA

Jak jste si možná všimli v tabulce výše, Artline Stix jsou v Česku velmi špatně k sehnání. Na českém e-shopu je zatím neseženete, ačkoliv to se má v budoucnu změnit. 😉 Jak se k nim tedy dostat? Nejsnazší cesta vede přes Amazon, odkud jsem objednávala i já, a to balení 16 kusů za 433 Kč s poštovným zdarma. Vybrat si můžete z několika prodejců a balení po 16 nebo 20 kusech, od čehož se odvíjí také cena.

Jeden fix mě tak vyšel na nějakých 27 Kč, což je cena více než příznivá. Přesto se mi částka 430 korun za šestnáct dětských fixů zdála trochu moc. Bohužel, jednotlivě je neseženete. Výběr barev není nijak závratný, nicméně sety obsahují barvy základní + pár doplňkových, což běžnému uživateli bude bohatě stačit.

Artline Stix fixy recenze swatch
Druhá barva není magenta, ale red! 🙂
Porovnání Art & Graphic Twin, Tombow, Artline Stix, Sakura Pigma Micron

2. HROT A JAK SE S NÍM PÍŠE

Hrot je z klasického plstěného materiálu – jak jste u většiny fixů zvyklí. Přestože nese název Brush Marker, štětcový fix to v pravém slova smyslu není. Hrot je kónický, špičatý a rozšiřuje se směrem k tělu fixu. Přesto mírně flexibilní je, avšak přítlak chce větší sílu než u typických brush penů. V případě těchto fixů se nemusíte bát, že byste je poškodili – hrot vypadá, že odolá i nešikovnému dětskému zacházení. K tomu byl ostatně i vytvořen. 🙂

Hrot se tedy nebude neposedně ohýbat tehdy, když nechcete, což naznačuje, že by si Artline Stix mohli oblíbit začátečníci. A skutečně je pro začátečníky doporučován, ačkoliv já si stále myslím, že větší flexibilita hrotu (třeba jako má Tombow) naopak pomůže nezkušené ruce ve snazším ovládání přítlaků. Nejsem ale odborník na kaligrafii, a tak se musíte zeptat sami sebe, která z variant je vám milejší.

Tímto se chci dostat k drobnějšímu problému, který s těmito fixami mám: Abyste udělali opravdu tenkou čáru, je třeba buď a) psát velmi pomalu a opatrně nebo b) mít ruku tak vypsanou, že už v podstatě nezáleží na tom, s čím píšete. Varinata „b)“ není můj případ, a tak se občas potýkám s příliš tlustým tahem tam, kde by měl být tenký. Myslím, že je to dáno i šířkou hrotu, která není úplně nejdetailnější.

Po pár minutách (až desítkách minut) dostanete fix do ruky, zvyknete si na jeho chování během psaní a každý pokus bude jen lepší. Já jsem je testovala asi 2 hodiny v kuse a asi po 30 minutách jsem se přizpůsobila. 🙂 Celkově se mi zdá, že fixy budou lepší na malinko větší nápisy. Na drobné písmo jsou příliš tlusté.

Na jaký typ písma se hodí?

Samozřejmě, Artline Stix jsou vhodné pro moderní kaligrafii, lettering a krasopsaní. Díky úzké špičce zvládnete i monoline (písmo jedné tloušťky) psaní nebo faux calligraphy (doplnění širokých tahů až po napsaní slova jednou tloušťkou).
Co mě ale příjemně překvapilo, bylo psaní tiskacích písmen. S fixy vytvoříte krásně baculaté nápisy tiskací abecedou, a to vždy o stejné tloušťce. To naopak s ohebnějšími fixy nesvedu tak dobře.


3. EFEKTY: MÍCHÁNÍ BAREV A REAKCE NA VODU

Možná vás bude zajímat, jestli se dají s Artline Stix vytvářet ombré efekty, přechody a další kulišárny. 🙂 Já osobně používám fixy spíše na tvoření v diáři, a proto většinu těchto (božích) efektů nevyužívám. Nicméně věřím, že tento článek čtou i šikovní milovníci letteringu a moderní kaligrafie obecně, proto se lehce dotknu i tohoto kritéria, ačkoliv berte mé hodnocení kapku s rezervou.

  • Prolínání barev je s těmito chobotničkami snadné, a to tak, že jej zvládnu i já. 🙂 Vodní báze dovolí zapouštět jednotlivé odstíny fixů do sebe, čímž vytvoří během psaní nádherné přechody. Překrývejte barvy, dokud jsou ještě vlhké, aby se co nejlépe prolnuly.
  • Ombré efekt je se Stixy také velmi snadný. Pro lehký efekt postačí zvětšit přítlak – barva bude tmavší na začátku tahu, zatímco na konci zůstane světlejší.
  • Míchání barev metodou „hrot na hrot“ je také možné. Přiložte dva hroty k sobě, nechte nasát barvu a pište. Barva z jiného fixu se bude postupně vypisovat a zanechá jemné přechody. Za několik vteřin se vypíše a zůstane opět jen čistá původní barva – nemusíte se bát trvalého ušpinění.
  • Rozmývání vodou je také možné, ačkoliv tady se mi zdá, že hodně záleží na papíře, který používáte.

ZÁVĚREČNÉ SHRNUTÍ

Inu, stojí za to si Artline Stix fixy objednávat přes Amazon nebo je složitě shánět někde jinde? Odpověď není snadná. Nastíním ji proto ze dvou mých pohledů a vy si vyberte ten, který je vám bližší. 🙂 Ale nejdřív si pojďme shrnout základní výhody a nevýhody těchto duhových pisátek:

plusymínusy
jen mírně ohebný hrot
(nebude dělat potíže)
jen mírně ohebný hrot
(vyžaduje víc síly)
nádherně syté barvyšpatná dostupnost
snadná rozmyvatelnost a míchání barevk zakoupení pouze v setu
ombré efekt přítlakemtenká linka vyžaduje velkou trpělivost
atraktivní designmálo pastelových/světlých odstínů

Pohled milovníka papírnictví
Koupit? ANO! Pokud rádi zkoušíte nové věci, hrajete si s barvami nebo zkrátka hledáte vaše vyvolené fixy, s nimiž se vám bude psát jako po másle (hm, zvláštní přirovnání), určitě je vyzkoušejte. Nadělte si je na narozeniny nebo svátek a užijte si ten pocit objevování. Myslím, že zklamaní nebudete, zvlášť, pokud své výtvory rádi fotíte a ukazujete světu – Stixy vám skvěle poslouží jako proprieta do záběru. 🙂


Pohled rozvážného, dospělého člověka
Potřebuju vůbec nové fixy? Budu je používat? Nechci je jen proto, že jsou všude na fotkách? Pokud si odpovíte na následující otázky tak, že vám vyjde, že Artline Stix vlastně nepotřebujete, dovolím si říct to, co je už od počátku v mé mysli – zase o tolik nepřijdete. Fixy jsou to bezesporu dobré, ale kromě originálního designu na nich není nic, z čeho si sednete na zadek. Ano, budete s nimi nejspíš tvořit rádi, ale revoluci v krasopisu přinesou snad jen ve výjimečných případech.

Pokud se rozhodujete mezi Artline a Crayola Super Tips, možná bych raději sáhla po Artline. Mají sytější barvy a moderní kaligrafie je s nimi o poznání snazší. Crayola na druhou stranu nabízí více barev a nižší cenu, ovšem hrot je tvrdý a nepoddajný, i když kónický. S Crayolou se spíš lépe kreslí.

Fun fact: Při zavírání se musíte trefit správnou stranou, jinak to dopadne takto… 🙂

A jak jste s těmito fixami spokojení vy? 🙂 Dejte mi vědět do komentáře, třeba objevíme jejich další výhody/nevýhody! Děkuji vám mnohokrát za návštěvu a neváhejte si přijít i pro další recenzi nebo třeba inspiraci, jak si vést bullet journal.

Už jste nakoukli do mé prodejny?
www.misavsalku.cz

Diářové samolepky, ikonky i bločky už čekají!

Děkuji za přečtení a nemůžu se dočkat, až se tu zase potkáme!
Míša v šálkuJsou tady ještě další recenze
Nevím to jistě, ale mohlo by vás zajímat:

Diáře tiskárny Graspo
Recenze na štětcové fixy z Lidlu
Souboj titánů: Tombow proti Kuretake

2 komentáře: „Jaké jsou fixy Artline Stix? | Recenze

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s