Jak se zabavit nejen v karanténě

Zdravím vás uprostřed měsíce s netradičním článkem!
Asi tušíte, proč jsem se rozhodla dát dohromady pár tipů na to, co dělat, když se nemůžete hnout z domu. Kvůli situaci ohledně šíření koronaviru je teď spousta z nás nucena trávit čas doma, ať už sami nebo s dětmi. První dny jsou jistě naprosto normální, poté se však můžeme začít kapku nudit.

Jak se zabavit, když tu máme „koronavirové“ prázdniny? 🙂 Projděte si následující seznam a inspirujte se. Třeba vás zrovna vysvobodím ze zajetí nudy!


1) Začněte tvořit bullet journal

První tip vás zrovna na tomto blogu asi nepřekvapí. Pokud jste ještě nezkusili vést diář stylem bullet journal (ať už klasickým způsobem nebo tím kreativním), je teď správný čas. Budete si moct na nový způsob zvyknout a osvojit si jeho „zásady“, aniž by vám to překáželo v každodenní práci. A pokud jste právě na home office, je bujo skutečně ideálním pomocníkem – naplánujete si s ním den klidně hodinu po hodině a můžete v něm libovolně přesunovat veškeré úkoly.

Pro více informací o bullet journalu pokračujte na další články nebo na můj Youtube! 🙂


2) Trénujte krasopis

Vždycky jste se chtěli naučit to krásné písmo, které je teď hitem nejen Instagramu? Využijte svá odpoledne nebo večery procvičování základních tahů, slov nebo pokročilejších nápisů. Na internetu najdete spoustu videí s návodem, jak na to. Stáhnout a vytisknout si můžete i šablony nebo stránky z písanek. Některé z nich přikládám níže.

A pokud už máte dokonce i knihu, která se krasopisem zabývá, máte napůl vyhráno. Já osobně musím doporučit knihu od Printintin (malé české papírnictví) – Z lásky k písmu. Obsahuje úvod do problematiky krasopísma, hodnocení psacích potřeb i praktické tipy do začátku. A na konci knihy je i přiložená písanka. 🙂 Knihu si v současné době nemůžete koupit v knihkupectví, protože jsou zavřená, ale objednat si ji stále můžete, jelikož kurýrní služby fungují (informace z 15.3. 16:00).


Český online kurz kaligrafie ZDARMA: https://skola.psanijehrani.cz/

Odkaz na knihu: https://printintin.cz/stitek-produktu/z-lasky-k-pismu/

Šablony na písmo od Jess: http://lifelayout.cz/kaligraficke-pismo/

Šablona s linkami k vytištění zdarma: https://www.formsbirds.com/free-calligraphy-guide-paper

Další šablony s linkami: https://www.amylattacreations.com/2017/01/free-brush-lettering-practice-sheets.html

Česká skupina zaměřující se na kaligrafii: https://www.facebook.com/groups/38238789584280


3) Vyzkoušejte nové techniky malování

Že už kreativně žijete, malujete nebo zdobíte diář? A co využít času navíc a vyzkoušet nějakou novou techniku? 🙂 Třeba jste si koupili akvarelové barvy a ještě se k nim nedostali… Možná máte neotevřené balení fixů, nevyzkoušené kaligrafické pero, sadu tužek nebo rudek na kresbu. Zkuste jim dát šanci a věnujte jim hodinu či dvě ze svého času. Třeba zrovna najdete techniku svého srdce!

Já bych takto chtěla vyzkoušet kvašové barvy, což jsou barvy velmi podobné temperám. Bohužel žádné nemám doma, ale třeba takové Výtvarky v Soukenické mají stále v provozu e-shop (info k 16.3. 17:00), a na něm spoustu krásného výtvarnického zboží.

Už jste nakoukli do mé prodejny?
www.misavsalku.cz


4) Sledujte kreativní videa

A teď něco pasivnějšího. 🙂 Nevím jak vy, ale já se na televizi téměř nedívám. Výjimkou je MasterChef, kterého ale stejně sleduju na internetu. 😀 Zato mám ale propracovanou síť oblíbených Youtube tvůrců, kteří mi vždy vyplní volnou chvilku nebo třeba ticho při malování.

Není pravdou, že sledování videí je jen hlučnou zábavou pro puberťáky. Na Youtube můžete najít tisíce videí s naučným obsahem, kurzy, návody, zajímavostmi a inspirací. Níže vám proto přikládám seznam tipů na účty, které moc ráda sleduju, a které mi něco dávají (jen tedy některé, seznam by byl příliš dlouhý!). Stačí jejich jméno zkopírovat do vyhledávače. 🙂

* Můžu tady zase zmínit svůj Youtube? O:)

Zahraniční

 • mihan – plánování, bullet journal
 • AmandaRachLee – bullet journal, kreslení
 • Jazza – kreslení, malování, ilustrace
 • JetPens – novinky z papírnictví
 • MyLifeinaBullet – bullet journal
 • How to Hand Letter – krasopsaní
 • LilyLikecom – lifestyle, podnikání, motivace, škola, estetika
 • Dearly Bethany – móda pro nás, malé 😀
 • Fashion Mumblr – móda (moc příjemný projev, mám ráda její angličtinu, i když stylem jsem úplně jinde)
 • Jess Beautician – vegan jídlo
 • Mr.Kate – bytový design
 • HiHo Kids – děti ochutnávají jídla z celého světa – na zlepšení nálady!
 • The Ukulele Teacher – tutorialy pro ukulele zdarma
 • Melodicka Bros – hudba

České, Slovenské

 • Dva tátové – prostě dva tátové 🙂
 • TinaNaté – kosmetika
 • MarketaFrank – převážně vlogy ze života, povídání
 • HonestGuide – videa o Praze a turismu v angličtině, ale jsou to Češi 🙂
 • Bronislav Sobotka – nadšený učitel angličtiny! 😀
 • U kulatého stolu – neformální rozhovory se zajímavými lidmi

…a pár podcastů jako bonus

 • Buchty – o všem a o ničem, jak říkají 🙂
 • ŽENÁM – od Markéty Frank
 • Stará Sameška – Lenka Samešová vtipně nejen o svatbě
 • U kulatého stolu – i jako podcast, rozhovory


5) Hledejte online kurzy

Jasně, je to podobné jako sledování videí, ale kurzy hledejte v případě, že se na video chcete plně soustředit a máte chuť učit se. Můžete si pouštět přednášky nebo se přihlásit do online kurzů zdarma. Jako první mě napadla stránka skillshare.com – je tedy placená, ale obsahuje miliardu kurzů na cokoliv si vzpomenete. Osobní zkušenost s ní nemám, ale s Vojtou zvažujeme, že bychom si ji předplatili.

V oblasti marketingu pak můžete zdarma využít třeba Digitální garáž od Googlu, popřípadě si vybrat kurzy na Seudo.cz. Jak už jsem ale zmínila, i spousta videí na Youtube jsou vlastně takové kurzy. 🙂 Právě třeba Bronislav Sobotka vás může učit anglicky. Zajímavé tipy nebo webináře zdarma se občas objeví taky u Beth Kirby – zaměřuje se na Instagram a influencery.

Současná situace však dává vzniknout novým příležitostem, a tak se objevují nové a nové návody či kurzy, kterých můžete využít. Já nejčastěji čerpám z #Holkyzmarketingu.


6) Oprašte knihy

Čtení už vás asi taky napadlo. Tento bod na seznam ale zařazuju proto, abych vám dala nějaké své tipy na knížky, které by vás třeba jinak nenapadly. 🙂 Některé z nich půjdou asi stáhnout online (psst!) nebo koupit jako audio či digitální verze. Kdyby vás některá opravdu zaujala, e-shopy knihkupectví stále fungují, jen raději vyberte rozvoz kurýrem a plaťte předem, popřípadě kartou, abyste minimalizovali kontakt.

Aktualizace: Knihy Dobrovský mají poštovné zdarma při nákupu nad 300 Kč!

Inu, tady je můj „krizový“ výběr:

 • Hygge – knížka o dánském způsobu života, který je plný klidu
 • Z lásky k písmu – naučí vás krasopsát
 • Metoda Bullet Journal – naučí vás o metodě bujo, kterou tak miluju
 • Jak na sítě – naučí vás o online světě a vysvětlí, co jsou to ty socky 🙂
 • Ukaž co děláš – naučí vás, jak šířit to, v čem jste dobří
 • Zaklínač – fantasy příběhy o jednom zaklínači 😉
 • Blackout, Zero, Helix – v této situaci knihy pro odvážné #katastrofické
 • Inferno – taky momentálně pro odvážné, ale nesmírně čtivé
 • Harry Potter – netřeba komentovat, že ano!
 • Řeky Londýna (série) – kouzelnický svět, detektivka, Londýn – prodávám!
 • Stranger Things – co bylo před dějem ve stejnojmenném seriálu?
 • Ze života fotografa – povídání fotografa Petra Jana Juračky (smích zaručen!)
 • Snídaně u Tiffanyho – klasika, která neomrzí 🙂

7) Uspořádejte si stůl

Úklid je možná to poslední, co chcete v karanténě dělat… Ale berte to jako příležitost. Protřiďte si výtvarné potřeby, vyhoďte nepíšící propisky, zbavte se ústřižků a papírů.

Odstraňte ze stolu vše, co na něm je. Utřete jej a zamyslete se, jak jinak byste jej mohli uspořádat. Pro inspiraci si projeďte Pinterest nebo mrkněte tady na některé moje nástěnky s tipy. Je dost, možné, že teď musíte pracovat z domu. Přizpůsobte tomu svůj stůl: v nepořádku a záplavě věcí se vám nebude dobře pracovat. Nechte si jen to, co skutečně potřebujete, vyčleňte si místo pro telefon, sklenici s vodou a také pro kytku nebo nějakou oblíbenou věc, která vám zvedne náladu. Já mám na stole řasokoule a figurku Wonder Woman. 🙂

Pokud máte i svůj kreativní koutek, dopřejte mu také trochu péče. Tím, že vše uklidíte tak, aby byla každá věc dobře vidět, budete mít větší motivaci je používat. A také při úklidu objevíte to, na co už jste dávno zapomněli. Fakt!

Můj stůl a kreativní koutek. Tudy prosím!


8) Protřiďte šatník

S úklidem pokračujeme, ale tentokrát se přesuneme ke skříni. Třídění oblečení jsem si opravdu oblíbila. Vždy všechno vyhážu na postel a postupně se probírám každým kouskem, přičemž se ptám, jestli ho budu nosit nebo jestli jsem ho za sezónu vůbec měla na sobě. Pomáhá mi to osvěžit si paměť a zmapovat si, jaké kousky v šatníku vlastně mám.

Vytříděné věci pak můžete zkusit prodat třeba na Vinted nebo je dát do kontejneru na oblečení, aby našly další využití. Zároveň se můžete podívat, které kousky k sobě ladí a které můžete nosit spolu. Pokud si takto vytvořené outfity i nafotíte, máte rázem každé ráno po starostech. 🙂

Tady můžu doporučit ještě proslulou knihu od Marie Kondo – Zázračný úklid. 🙂


9) Tak už to konečně udělejte!

Každý máme něco, co neustále odkládáme s větou „Až bude čas“… Onen zmiňovaný čas právě nastal, a s ním přišla i příležitost ke splnění všech odkládaných povinností nebo třeba i snů. Jestli jste si chtěli založit blog, můžete to zkusit třeba právě na wordpressu. Možná jste si chtěli uvařit nějaké jídlo! Udělejte si večeři podle svých představ. 🙂 Domalujte ten obrázek, napište kamarádce, poslechněte si nové album, převlečte povlečení, vyčistěte boty, ušijte si sukni (nebo roušku!), zálohujte počítač, vymažte paměťovou kartu, založte si Instagram, natřete poličku, vyberte si konečně nový počítač nebo si teda napište ty úkoly, které vám poslal učitel.

Případě doporučuju jógu, ta vás uklidní a protáhne po celém dni sezení. Já mám nejradši jógu s Adriene – https://www.youtube.com/user/yogawithadriene


10) Herní večery

Pojďme seznam zakončit večerem. Namísto sledování televize Nova si raději zapněte oblíbenou hudbu (v aplikaci Spotify, na Youtube, z telefonu nebo třeba gramofonu :)) a vytáhněte krabice s hrami. My nejradši hrajeme Jídlo (nebo aspoň já, protože to mi jde), pak máme Monopoly a Monopoly Hra o trůny. Vojta má rád Carcassonne, Osadníky z Katanu a oba rádi hrajeme i klasiku Dostihy a sázky. Hodně srandy si užijete u mikáda nebo i kvarteta, já pak naprosto miluju Černé historky (určitě se dají stáhnout zdarma). Spolubydlící mají rádi Dixit a – pro fajnšmekry – Mars: Teraformace (to jsem nehrála, ale prý super!).

Pokud na deskovky moc nejste, ale přeci jen potřebujete zabavit sebe nebo své děti, doporučuju hru mého dětství – Město, jméno, zvíře, věc, rostlina.

Potřebujete: papíry, tužku
Anebo trhací bloček přímo na tuto hru od ePipí, kteří mají také stále e-shop v provozu a myslím i dopravu zdarma (info k 16.3. 19:00).

V každé rodině se pravidla i kategorie trochu liší, ale tak tedy ta naše:

Návod:
1. Rozdejte všem A4 papír, ten rozdělte do 5ti sloupců nebo podle toho, kolik kategorií do něj budete chtít psát – nejčastěji město, jméno, zvíře, věc, body
2. Jeden z hráčů v duchu říká abecedu, druhý v některé chvíli řekne „stop“. To písmeno, u kterého první hráč skončil, bude počátečním písmenem slov, která musíte napsat.
3. Jestliže jste si vylosovali „M“, musíte napsat město, jméno zvíře a věc právě na toto počáteční písmeno (Mělník, Míša, Myš, Motyka)
4. Můžete si stanovit třeba 30 vteřin nebo hrát jen tak, na pohodu 🙂
5. Pokud stejné slovo napsalo více lidí, dostávají 5 bodů. Pokud jste vymysleli slovo, které nikdo jiný nemá, získáváte 10 bodů. Po každém kole si počet bodů zaznamenáte. Maximální počet bodů za jedno kolo je tak 40 nebo 50, podle počtu slov.

6. Hraje se do té doby, než vám dojde místo na papíru 🙂


Informace o e-shopech s papírnictvím

Většina eshopů funguje i nadále, některé ruší možnost Zásilkovny. Pobočky Zásilkovny přesto nadále vydávají objednávky – ale je třeba si zde ověřit, zda zrovna ta vaše mezi ně patří (některé pobočky zavřely). Eshopy doručují zejména Českou poštou (my také) nebo jiným dopravcem, který vám balíček přiveze až domů. Prodejci vám vyjdou maximálně vstříc a problémy s dopravou s vámi vyřeší. 🙂

Je samozřejmě lepší objednávky co nejvíce omezit, ale pokud máte balíčky již na cestě, jako já od minulého týdne, mohou se vám informace výše hodit. Nicméně zrovna v této době je dobré na malé podnikatele nezanevřít a podpořit je (nás). 🙂

Posílá můj oblíbený eshop?
aktualizováno 20.3.2020

 • Fleppi nabízí doručení do schránky pro objednávky do 300 Kč, abyste nemuseli na poštu ✔️
  Fleppi chystá malé rozptýlení od aktuální situace, tak sledujte!
 • Míša v šálku – doručujeme poštou, posíláme jen ve středu ✔️
 • Lepikaro ✔️
 • Yuppi ✔️
 • Brushpen.cz ✔️
 • ePipí nabízí dopravu zdarma ✔️
 • Mankai Paper také odesílá a má sníženou cenu dopravy ✔️
 • Výtvarky v Soukenické odesílají objednávky z e-shopu ✔️
 • Krasopiska ✔️
 • BY-ME ✔️
 • Korálky dní ✔️
 • Paper Garden ✔️
 • Chaukiss ✔️
 • a.ch. watercolor ✔️
 • Canli Store ✔️
 • Printintin ✔️
 • Paperlove ✔️
 • Mocer odesílá jednou týdně ✔️
 • LittleMissSticker ❌ do 31.3.


Tak, tím jsem vyčerpala veškeré své nápady. Budu ale moc ráda, když na článek navážete v komentářích, a podělíte se o své tipy na to, jak se zabavit nejen v karanténě, ale třeba při běžném dni za špatného počasí. 🙂

A pokud chcete podpořit mě a mou tvorbu, sledujte Míšu v šálku na Instagramu, Facebooku nebo Youtube, popřípadě si přijďte vybrat ručně malované diáře samolepky k nám na e-shop.

Přeji vám všem hodně zdraví, pevné nervy, plnou lednici a hlavně – buďte v klidu, noste roušku a tvořte! ❤


Děkuji za přečtení a nemůžu se dočkat, až se tu zase potkáme!
Míša v šálkuJsou tady ještě další recenze
Nevím to jistě, ale mohlo by vás zajímat:

Recenze Artline Stix „lego“ fixy
Bullet Journal na leden
Video: Maluju týden podle vás

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s